Türk savunma sanayiinin gelişimini ve yerliliğini artırma amaçlı düzenlenen “Sanayileşme Etkinliği” büyük bir katılımla başladı.

ASELSAN yetkilileri, etkinliğe katılan SAHA İstanbul üyesi 217 savunma sanayii firması ile görüşme gerçekleştirdi.

Etkinlik açılışında açıklamalarda bulunan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, ASELSAN'ın SAHA İstanbul'a üye olan ilk vakıf şirketlerinden biri olduğunu söyledi. Görgün, SAHA İstanbul'un her geçen gün başarılı çalışmalarına devam ettiğini vurgulayarak geçen sene 3 boyutlu sanal EXPO fuarının düzenlendiğini hatırlattı.

Rusya, Ukrayna’da Sosya-N’yi konuşlandırdı Rusya, Ukrayna’da Sosya-N’yi konuşlandırdı

SAHA İstanbul'un Avrupa'nın en büyük kümelenmelerinden biri olduğuna dikkat çeken Görgün, "SAHA İstanbul'un 645 üyesinin yaklaşık 3'te 1'i burada. ASELSAN'ın 50 stratejik partnerinin 17'si de SAHA İstanbul üyesi firmalardan oluşuyor. Bu etkinliğin de iş birliğinin artmasına katkı sağlayacağına inanıyorum." dedi.

Görgün, uçtan uca millileşme ve yerlileşme çalışmalarının ve birlikte üretme-geliştirmeye hızlı bir şekilde adapte olmanın adımını attıklarını ifade etti.

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş de etkinlikte ASELSAN yetkililerinin üye firmalarla görüşeceğini belirtti. Derneğin mobil iletişim uygulamasına değinen Keleş, üye firmaların uygulamadan daha fazla istifade etmelerini talep etti.

SAHA MBA Programı'nın yeni dönemini 27 Eylül'de başlatacaklarını aktaran Keleş, "Programda hedefimiz 2026'da dünyanın en prestijli 10 programından biri haline gelmesi. İşi üretim olan insanların yönetim alanında da kendilerini geliştirmeleri için önemli bir fırsat sunuyoruz." diye konuştu.

Defensehere.com'a konuşan Keleş, etkinliğin amacı hakkında bilgiler vererek şunları söyledi:

"SAHA İstanbul’un üyesi firmalara daha fazla iş olanakları sağlamak, savunma sanayii projelerinde daha fazla yer almalarını sağlamak, bunun için firmaların etkileşimlerini artırmak, firmaların yeteneklerinin bilinirliliğini geliştirmek için yapmış olduğumuz faaliyetlerden birisi. Bu faaliyeti ASELSAN ile icra ediyoruz. Ve burada ASELSAN ile bizim firmalarımız, kendi yetenek kategorilerine göre 668 görüşme planladı. Kendi uzmanları ile birebir o uzmanlık konusunda 40 değişik masada 668 görüşme icra edilecek. Bugün o faaliyet için buradayız. Diğer firmalarla bu süreçler periyodik olarak devam ediyor olacak.

Firmaların hepsi gayet memnun; çünkü görüşmek isteyebilecekleri, muhatap olmak isteyecekleri herkesi burada bir kalemde görebilme ve tek seferde hepsi ile görüşebilme imkânına kavuşmuş oldular. Burada birden fazla konuyla ilgi görüşecek firmalar zamanca kademelendirilerek her bir ilgilisi ile teker teker gün boyu görüşme fırsatı buluyor olacaklar.

Artı, şöylede bir katkısı oluyor. Burada firmalar birbirleri ile de tanışıyorlar. Böyle bir network oluşuyor. Mesela biraz önce yeni makinalar, yeni yetenekler geliştirmiş firmaları bir araya getirdim. Bu kurulan Network, yatayda da bir takım iş birliklerine zemin oluşturuyor."

ASELSAN Tedarik Zinciri Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Nuh Yılmaz da etkinlik süresince 700'ü aşkın görüşme yapılacağını ifade etti.

Şirketin son senelerde önceki kazanımlarının üzerine yenilerini ekleyerek çalıştığını söyleyen Yılmaz, "Hem ciromuzu hem de tedarikçi sayılarımızı artırıyoruz. ASELSAN 3 yıl öncesinde 1,4 milyar dolar ciro yaparken geçtiğimiz yılı 2,3 milyar dolar ciroyla kapattı. İnşallah 3 milyar dolarları da yakın bir zamanda görmek nasip olur." dedi.

Yılmaz, 5 bin 300'ün üzerinde tedarikçiyle çalıştıklarını vurgulayarak bu tedarikçilerden 3 bin 200'den fazlasının yerli tedarikçiler olduğunu söyledi.

Konuşmaların sonrasında plaket ve hediye takdimleri yapıldı ve toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.