Savunma sanayiinin öncü firmalarından ASELSAN, doğayı koruma amacıyla düzenlediği projelerle ekolojik sisteme katkı sunmaya devam ediyor.

TRT Haber'in verdiği bilgilere göre, ASELSAN tarafından düzenlenen "Suyun Yarını" isimli yarışmaya katılan 125 takım arasından 6'sı finale kalmayı başardı.

Finale kalan takımlar Türkiye'deki su kaynaklarının korunması ve en verimli şekilde yönetilebilmesi için ortaya koydukları projelerle yarıştı.

Yarışma sonunda Yakamoz takımı Dut Dalı projesiyle birinciliği; İnovatif Su Teknolojileri (İSTEK) takımı Hibrit Su Teknolojileri projesiyle ikinciliği; Hammurabi takımı ise Damla projesiyle üçüncülüğü elde etti. Birinci takıma 10 bin TL, ikinci takıma 7 bin 500 TL ve üçüncü takıma ise  5 bin TL ödül verildi.

Finale kalan 6 takım ASELSAN gezisine hak kazanırken, dereceye giren ilk üç takım ise ASELSAN tarafından düzenlenecek yarım günlük sürdürülebilirlik eğitimine katılacak.

"Doğal kaynaklarımızı milli bir bilinçle savunacağız"

ASELSAN Akyurt yerleşkesinde gerçekleştirilen ödül töreninde, Türkiye'nin sürdürülebilirlik hedeflerini ve dünyanın sınırlı kaynaklarını gençlerle savunmaya devam edeceklerini söyleyen ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün şunları söyledi:

17 doktorun teşhis koyamadığı hastalığı ChatGPT çözdü 17 doktorun teşhis koyamadığı hastalığı ChatGPT çözdü

"Su konusu, iklim değişikliğinin en önemli alt başlıklarından birisi. İklim değişikliğinin, su kaynakları üzerindeki baskısı her geçen gün artıyor. Yapılan araştırmalar, su zengini olmayan ülkemizde kullanılabilen su miktarının dramatik biçimde düşeceğine işaret ediyor. Su kaynaklarımızı tükenme sınırına ulaşmadan korumak, verimli kullanmak ve doğru yönetmek artık tercih olmaktan çıkıp zorunluluk haline geldi. Biz de ASELSAN olarak teknolojimizle nasıl ülkemizi savunuyorsak, iklimimizi, doğal kaynaklarımızı ve suyumuzu da milli bir bilinçle savunmaya devam edeceğiz."

İlk 3'e giren projeler

Birincilik ödülünü kazanan Yakamoz takımının Dut Dalı projesi, görüntü işleme algoritması kullanılarak arazi üzerinde temiz su kaynakları araştırması yapmayı, orman yangını gibi afetleri ve kuraklık takibini sağlıyor.

İkincilik ödülünü kazanan İnovatif Su Teknolojileri (İSTEK) takımının Hibrit Su Teknolojileri projesi barajlardaki toplam su kayıplarının azaltılması ve dağıtım esnasındaki kayıpların önlenmesine yönelik çalışmayı içerdi.

Üçüncülük elde eden Hammurabi takımı da Damla projesi ile çiftçilerin gereğinden fazla su tükettiği durumların ve olası kayıpların engellenmesine yönelik teknolojileri sundu.