Türkiye'nin göz bebeği savunma sanayii şirketlerinden biri olan ASELSAN’ın öz kaynaklarından pay ayırdığı bir proje olan ve geliştirme sürecinde sona yaklaşılan Van Kedisi Füzyon Silah Nişangahı'nın; yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri ve kolluk güçlerinin kullanımına sunulması amaçlanıyor.

SavunmaSanayiST.com'un haberine göre ASELSAN, ilk defa IDEF’17'de sahne alan Van Kedisi için mevcut faaliyetlerini Türk Silahlı Kuvvetleri ile eşgüdümlü olarak sürdürüyor.

Gece görüş sistemleri sahasında ürettiği ürünleri uzun yıllardır kullanılan ASELSAN’ın yerli ve millî imkanlarla ürettiği Van Kedisi adlı ürünü termal ve gece görüş sistemlerinin füzyonunu yaparak farklı dalga boylarının avantajlarını kullanıcıya tek ekranda ortaya koyuyor. Sistem, bu iki teknolojiyi sayısal olarak birleştirerek hibrit bir görüntü ortaya çıkarıyor.

Böylelikle kullanıcıya; gece görüş dürbünlerinin ayrıntılara hâkim olmak için sunduğu avantajlarla, termal silah dürbünlerinin ışıksız ortamda da görüntü oluşturma yeteneğini tek sistem üzerinden sağlamış oluyor.

Farklı ışık bantlarındaki kıymetli bölgelerin bir arada gösterilmesi hedefiyle görüntü kaynaştırma algoritmalarından yararlanan Van Kedisi’nin, bununla birlikte Geleceğin Askeri Projesi’ne (CENKER) de entegre edilmesi hedefleniyor.

Yerli ve millî imkanlarla üretilen Van Kedisi’nin gelecekte Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önemli bir ihtiyacını karşılamasının beraberinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücüne güç katacak bir proje olacağı da aşikar. Ek olarak, Van Kedisi Projesiyle ASELSAN, dünyada optik füzyon  nişangâhı üretebilen sayılı birkaç firmanın arasına girecek.

Teknik Özellikler

Görüş Açısı: Termal: 17.7°x13.2°, Gece Görüş: 21.1°

Termal Dedektör: 640 x 480 Soğutmasız

Gece Görüş Tüpü: 2+ / 3. Nesil • Büyütme : 1.1

Elektronik Büyütme: 2x, 4x

Görüntü Modları: Füzyon, Termal, GG

Polarite: Beyaz-sıcak/ Siyah-sıcak/Renk Paleti

Video Formatı: PAL

Diyoptri: -6/+2

ABD'nin SPRINT nakliye hava aracı programında yeni gelişme ABD'nin SPRINT nakliye hava aracı programında yeni gelişme

Renkli Şebeke: Var

Pil: Li-ion (Şarj edilebilir) •

Çalışma Süresi: 3 Saat

Ağırlık: 900 gram