Türk savunma sanayiinin Azerbaycan’a yönelik çalışmaları ve yatırımları hız kesmeden devam ediyor.

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı ASFAT A.Ş. tarafından yerli ve millî olarak üretilen ve kardeş ülke Azerbaycan’a ihraç edilen ürünlerden biri olan Mekanik Mayın Temizleme Aracı MEMATT’ın yeni bir teslimatı daha gerçekleşti.

Bu kapsamda; 13 adet Mekanik Mayın Temizleme Aracı (MEMATT) daha Azerbaycan Savunma Bakanlığına teslim edildi.

Bu teslimatla birlikte bugüne kadar Azerbaycan'a ihraç edilen MEMATT sayısı 20'ye ulaşmış oldu.

MEMATT’lar, Dağlık Karabağ bölgesindeki mayınlı arazilerin temizlenmesinde kullanılacak.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada;

“Bağlı şirketimiz ASFAT tarafından yerli ve millî imkânlarla üretilen 13 adet Mekanik Mayın Temizleme Aracı (MEMATT) daha Azerbaycan Savunma Bakanlığına teslim edildi. Bugüne kadar Azerbaycan'a ihraç edilen MEMATT sayısı 20'ye ulaşmış oldu.

Dağlık Karabağ bölgesindeki mayınlı arazilerin temizlenmesinde kullanılacak MEMATT’lar kardeş Azerbaycan’a hayırlı olsun. Toplamda 20 adet MEMATT’ı kardeş Azerbaycan Ordusuna kazandıran ASFAT personelimizi de kutluyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT)

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde bulunan 27 askerî fabrika ve 3 askerî tersanenin imkan ve kabiliyetlerini değerlendiren ASFAT'ın dizayn, prototip, seri üretim ve sertifikasyon çalışmalarını kamu ve özel sektör iş birliğiyle 14 ayda tamamladığı MEMATT, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kullanımına yönelik üretilmişti.

MEMATT'ın TSK'nın hizmetine sunulmasıyla eş zamanlı yürütülen ihracat çalışmalarından olumlu sonuç alınmış, Azerbaycan'a 20 araç teslimine ilişkin sözleşme imzalanmıştı.

Sertifikasyon kabiliyetinin tamamen millî imkanlarla gerçekleştirildiği, uzaktan kumandalı ve insansız bir sisteme sahip MEMATT, mayın temizleme çalışmalarında can kayıplarının önüne geçmek amacıyla tasarlandı.

Polonya’nın ilk erken ihbar uçağı vitrinde Polonya’nın ilk erken ihbar uçağı vitrinde

MEMATT, mayınlı alanları daha hızlı ve etkin şekilde temizleyebildiği gibi, yüksek miktardaki patlayıcılara karşı mukavemetiyle dünyadaki muadillerine üstünlük sağlıyor.