Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı ASFAT A.Ş. tarafından yerli ve millî olarak üretilen Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT), dost ve kardeş ülke Azerbaycan ve Burkina Faso’nun ardından Togo’ya da ihraç edilmişti.

TEKNOFEST İzmir başladı TEKNOFEST İzmir başladı

Togo’ya 2 adet MEMATT teslimatı; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo Cumhurbaşkanı Gnassingbe, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Togo Silahlı Kuvvetleri Bakanı Gnakade’nin teşrifleriyle gerçekleştirmişti.

ASFAT personelleri şimdi de Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı MEMATT’ın eğitimleri için Togo’ya gitti.

Togo'ya ihracatı gerçekleştirilen MEMATT'lar için askeri personele yönelik eğitimler tamamlandı. Operatör ve bakım-onarım personellerine katılımcı sertifikaları ASFAT tarafından Togo Silahlı Kuvvetleri personellerine verildi.

ASFAT resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada;

“Togo'ya ihracatı gerçekleştirilen MEMATT'lar için askeri personele yönelik eğitimler tamamlandı. Operatör ve bakım-onarım personellerine katılımcı sertifikaları ASFAT tarafından verildi.”

Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT)

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde bulunan 27 askerî fabrika ve 3 askerî tersanenin imkan ve kabiliyetlerini değerlendiren ASFAT'ın dizayn, prototip, seri üretim ve sertifikasyon çalışmalarını kamu ve özel sektör iş birliğiyle 14 ayda tamamladığı MEMATT, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kullanımına yönelik üretilmişti.

MEMATT'ın TSK'nın hizmetine sunulmasıyla eş zamanlı yürütülen ihracat çalışmalarından olumlu sonuç alınmış, Azerbaycan'a 20 araç teslimine ilişkin sözleşme imzalanmıştı.

Sertifikasyon kabiliyetinin tamamen millî imkanlarla gerçekleştirildiği, uzaktan kumandalı ve insansız bir sisteme sahip MEMATT, mayın temizleme çalışmalarında can kayıplarının önüne geçmek amacıyla tasarlandı.

MEMATT, mayınlı alanları daha hızlı ve etkin şekilde temizleyebildiği gibi, yüksek miktardaki patlayıcılara karşı mukavemetiyle dünyadaki muadillerine üstünlük sağlıyor.