Hükümetler, savunma alanında yapay zeka çalışmalarına daha fazla yatırım yapmayı planlıyor.

Research and Markets tarafından yapılan araştırmada, yapay zekanın askeri pazar büyüklüğünde kullanımının, tahmin dönemi boyunca yıllık %33,3 bileşik büyüme oranıyla 2023'te 9,2 milyar dolardan 2028'de 38,8 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Rapora göre, 2023'te askeri pazarda teknolojiye göre yapay zekanın en büyük payı makine öğrenimi segmentine ait.

Tayvan, Türk İHA’sı Jackal’dan 160 adet satın aldı! Tayvan, Türk İHA’sı Jackal’dan 160 adet satın aldı!

Bu yılın Ocak ayında Aegis Savaş Sisteminin operasyon verimliliğini artırmak için kullanılan yeni yapay zeka modeli Aegis'i tanıtan Lockheed Martin'in başarıları özellikle dikkat çekti.

Havacılık sektörü , 2023'te platform bazında askeri yapay zekanın en büyük bölümü olarak öne çıkıyor. Bu, savaş uçaklarını, helikopterleri, özel görev uçaklarını ve insansız hava araçlarını (İHA'lar) kapsıyor.

Rapora göre, havadan yapay zeka sistemlerinin benimsenmesine yol açan temel faktörlerden biri, otonom yapıları ve esneklikleri olup, bu da gözetim için hassas saldırılara kadar geniş ölçekli uygulamalara yol açıyor.

Bu segmentle ilgili olarak rapor, Raytheon Technologies Corporation'ın Nisan ayında yeni yapay zeka destekli EO/IR sistemi RAIVEN'ı piyasaya sürdüğünü belirtiyor. Bu çözüm, askeri pilotların daha hızlı ve daha doğru tehdit tanımlaması elde etmelerini sağlıyor.

Kuzey Amerika'da orduda yapay zekanın benimsenmesi son yıllarda sürekli olarak arttı ve şu anda yapay zeka askeri pazarında en büyük paya sahip. Bunun nedeni, bu bölgedeki ülkeler tarafından askeri teknolojilere yapılan yatırımların artması ve yapay zekanın geliştirilmesi olarak belirtiliyor.

Askeri pazarda yapay zekada öne çıkan şirketler,  Lockheed Martin (ABD), Raytheon Technologies (ABD), Northrop Grumman (ABD), BAE Systems PLC (İngiltere), Thales Group (Fransa) ve Nvidia'dır. Raporda ayrıca İsrail'in Rafael Gelişmiş Savunma Sistemleri'nin de bu alanda önemli bir rol oynadığı belirtiliyor.