Çin’e karşı gayriresmi, stratejik bir birliktelik olan Quad; 12 Mart günü Hindistan Başbakanı Nerandra Modi, Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joseph R. Biden arasında gerçekleşen sanal zirve ile bir araya geldi.

Hindustan Times’in haberine göre taraflar, Çin’in Hint-Pasifik bölgesine olan ilgi ve etkisinin önlenmesi adına ortak girişimlerde bulunulmasını kararlaştırdı.

ABD yeni Başkanı Joe Biden, Hint Pasifik’in ‘’açık’’ ve ‘’özgür’’ bir yer haline gelmesinin herkesin yararına olacağını belirtirken Çin’in bölgeye yönelik artan alakasına karşı müttefikleri ile çalışmaya kararlı olduklarının altını çizdi. Diğer liderler de benzer şekilde birlik ve beraberlik vurgusu yaparak bölgesel iş birliğinin geliştirilmesinin önemi üzerinde durdular.

Quad’ın Çin’e karşı aşı diplomasisi

Çin’in bölgede artan nüfuzu ve nüfusunun kırılması için Quad ülkeleri karşı bir hamle yapmaya karar verdi. Çin’in aşı diplomasisine cevaben Hindistan’ın aşı üretim kapasitesini artırması ve ASEAN ülkeleri başta olmak üzere civar ülkelere aşı temin edilmesi kararlaştırıldı. Hindistan Başbakanı Nerandra Modi'de attığı bir tweet ile Quad ülkelerinin Hindistan'ın aşı üretimini artırmak için beraber hareket edeceğini doğruladı. 

ABD, özel kuvvet birliklerini ilaç testinden geçirecek ABD, özel kuvvet birliklerini ilaç testinden geçirecek

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Hindistan’ın üretim gücü, ABD’nin teknolojisi, Japonya ve ABD’nin finansal desteği, Avustralya’nın lojistik kapasitesi ile Quad'ın, ASEAN ülkelerine 1 milyar doza kadar aşı sağlaması gerektiği hususunda fikir birliğine vardığını ifade etti.

ABD Dış işleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Loyd Austin önümüzdeki günlerde Japonya ve Güney Kore’ye bir ziyaret gerçekleştirecek. Ardından ise Loyd Austin’in Hindistan’ı ziyaret etmesi bekleniyor. ABD’nin bölgede bir diğer önemli müttefiki olan Güney Kore’nin de birliğe dahil edileceği iddia ediliyor.