Türk savunma sanayiinin ordunun ihtiyaçlarına yönelik ürettiği askeri araçların yeni versiyonları için yapılan çalışmalara bir yenisi daha geliyor.

Defence Turk'un haberine göre, TUSAŞ ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ortaklığında düzenlenen Hava ve Uzay Araçları Tasarım Laboratuvarı Açılış Töreni'ne katılan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil,  ATAK-II Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri hakkında önemli açıklamada bulundu.

Temel Kotil, Hava ve Uzay Araçları Tasarım Laboratuvarı Açılış Töreni sonrası ANADOLU LHD için ATAK ve GÖKBEY’in deniz versiyonunun çıkıp çıkmayacağıyla ilgili sorulan soruya müjde niteliğinde bir cevap verdi. Temel Kotil, ATAK-II helikopterinin deniz versiyonunu düşündüklerini dile getirdi.

ATAK T929 / Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri

T129 ATAK ve T625 GÖKBEY Projeleri kapsamında kazanılan teknolojik bilgi birikimi ve operasyonel tecrübe neticesinde başlanan Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi; artırılmış faydalı yük ve mühimmat kapasitesi (lançerler hariç 1200kg), modern aviyonik sistemler, düşürülmüş lojistik maliyet ve yüksek performans hedefleri doğrultusunda tamamen yerli ve milli kabiliyetler ile tasarlanmaya devam ediyor.

Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı

Sıcak ve yüksek coğrafi koşullar ile olumsuz hava koşullarında yürütülecek görevlere yönelik isterler için geliştirilen Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri; modern aviyonik sistemleri ile benzer helikopterlere göre rekabetçi ve yenilikçi bir yapıda olacak.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri'nin 1200 kg mühimmat taşıma kapasitesi (lançerler hariç) ile operasyonel gereksinimleri sağlayacak şekilde geliştirilmesine devam ediliyor.