Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye'ye özgü milli kabiliyetler kullanılarak geliştirilen Atak, milli imkanlarla geliştirilen burun topu ile artık daha güçlü olacak. 20 milimetrelik 3 namlulu burun topu, 2022’de Atak’a entegre edilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Düzce’de Sarsılmaz Silah Fabrikası ile TR Mekatronik Sistemler’de incelemelerde bulundu.

Atak’ta kullanılacak burun topunun ilk atışlarına 2022’de başlanacağını kaydeden Bakan Varank, “Atak helikopterlerine entegre edildikten sonra 2022 yılı içerisinde Atak helikopterlerinin 20 milimetrelik burun toplarını ülkemizde üretmeyi başarmış olacağız. Burada elde ettiğimiz teknoloji ile çok daha farklı kalibrelerde bu topları üretebileceğiz.” dedi.

Bakan Varank, Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Avrupa’nın en büyük entegre silah üretim tesisi Sarsılmaz Silah Fabrikası ile aynı yerleşkedeki TR Mekatronik Sistemler’i ziyaret etti. Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’in ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette Bakan Varank’a ziyaretinde Düzce Valisi Cevdet Atay, AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin eşlik etti. Bakan Varank, sunumun ardından üretim tesisinde incelemelerde bulundu.

Varank, Sarsılmaz ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada önemli açıklamalarda bulundu.

"Sarsılmaz Silah Fabrikası her alanda gelişti"

Düzce’de Sarsılmaz Silah Fabrikası’nı ziyaret ettiğini söyleyen Bakan Varank, "Sarsılmaz Silah Fabrikası, askeri tüfeklerden tabancaya kadar Avrupa’nın en büyük entegre silah üretim tesisi. Burayı aslında 4 sene kadar önce de ziyaret etmiştim ama bugün geldiğimde hem makine parkuruyla hem üretimdeki otomasyonuyla hem de ürün çeşitliliğiyle ne kadar geliştiğini görmüş oldum." dedi.

"Silah sektörü dünyada önde geldiğimiz bir alan"

Silah sanayii için "Türkiye’de özellikle ihracatın da artmasıyla birlikte dünyada en önde geldiğimiz sektörlerin başında gelmeye başladı." ifadelerini kullanan Mustafa Varank, "Ciddi bir ihracatımız var. Avrupa piyasasının yanında özellikle ABD’ye şu anda firmalarımız ciddi ihracat yapıyorlar. Sarsılmaz da gerek ürettiği tabancalarla gerek arkamda gördüğünüz 5,56’dan 7,62’ye kadar piyade tüfeği üretimiyle bu sektörün en önemli oyuncularından bir tanesi." diye konuştu.

Özel sektör ciddi bir oyuncu

Türkiye'nin kendi milli piyade tüfeğini üretemeyen bir ülkeden şu anda tamamen yerli ve milli olarak kendi silahını tasarlayıp üretebilen ve ihraç edebilen bir ülke konumuna geldiğini ifade eden Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank Türk silah sanayiinin gelişimiyle ilgili şunları söyledi:

"Sektörün ihtiyaçlarının yanında güvenlik kuvvetlerimizin daha yüksek kalibreli 12,7 ve üzerindeki silahlarını da firmalarımız şu anda üretebiliyorlar. Tabii silah sanayiinin gelişmesindeki en önemli avantajlarımızdan bir tanesi bu alanda özel sektörün ciddi bir oyuncu olarak devreye girmesiyle başladı. Özel sektörün dinamizmi, özel sektörün piyasada yer tutma azmi ve kendi imkanlarını kullanarak sıfırdan ürün geliştirme kabiliyetleri Türkiye’nin gücünü artırmaya devam ediyor."

Türkiye silah sanayiinde de adından söz ettirecek

Türkiye'nin silah sanayiinde de öncü ülkeler arasında olacağına işaret eden Mustafa Varank, "Ben bugün gördüklerimden gerçekten çok memnun oldum. Sarsılmaz gibi farklı firmalarımız da sektörde ciddi oyuncular. Farklı şehirlerde farklı kümelenmelerle üretim yapan modellerimiz var. İnşallah Türkiye, savunma sanayisinin diğer alanlarında olduğu gibi silah sanayisinde de önümüzdeki dönemde en fazla adından söz ettirecek ülkelerden biri haline gelecek." diye konuştu.

TEKNOFEST İzmir’de hayaller Roketsan ile gökyüzünde TEKNOFEST İzmir’de hayaller Roketsan ile gökyüzünde

Bakan Varank'tan TR Mekatronik ziyareti

Bakan Varank, Sarsılmaz ile TUSAŞ’ın ortak şirketi olan TR Mekatronik’te yaptığı incelemelerin sonrasında da şunları kaydetti:

"Sarsılmaz ziyaretimiz çerçevesinde TUSAŞ ile Sarsılmaz’ın ortak şirketi olan TR Mekatronik’i de ziyaret ediyoruz. Bu firma, Atak helikopterlerinin burun topu dediğimiz 20 milimetrelik makineli tüfeklerini üretmek üzere kurulmuş bir firma. Bu toplar, yüksek hassasiyette ve ihracat kısıtına tabi toplar. Yani bunları almak istediğinizde dahi ülkeler bu topları satmıyorlar. İşte Sarsılmaz ve TUSAŞ bir birlikteliğe gitti ve burun toplarını yerli ve milli üretmek üzere bir şirket kurdular."

İlk atışlar 2022'de

Projenin 2018'den beri devam ettiğini söyleyen Bakan Varank, "Yanımızda bir prototip görüyoruz. İnşallah bu burun toplarının ilk atışları 2022 yılında başlayacak ve Atak helikopterlerine entegre edildikten sonra 2022 yılı içerisinde Atak helikopterlerinin 20 milimetrelik burun toplarını ülkemizde üretmeyi başarmış olacağız. Bu hem kendi ihtiyaçlarımızı giderme anlamında hem de ciddi bir ihracat potansiyeli var.  Hem Atak helikopterleri ile birlikte hem de ayrı ihracat potansiyeli taşıması açısından çok önemli ve değerli bir proje. Ben bu projede çalışan bütün mühendis arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Gerçekten Türkiye’nin en önemli ihtiyaçlarından birini burada karşılıyorlar ama aynı zamanda burada elde ettiğimiz teknoloji ile çok daha farklı kalibrelerde bu topları üretebileceğiz. İnşallah Türkiye’ye de ciddi katkı sağlayacak." ifadelerini kullandı.

"Daha kalitelisini üretiyoruz"

Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, Sarsılmaz tarafından geliştirilen ve üretilen tabanca, askeri tüfek, makinalı tüfek ve mühimmatların hem Türk ordusu hem de emniyet güçleri tarafından kullanıldığını belirterek “Yakın bir zamana kadar ülke olarak ithal ettiğimiz ve karşılığında yüz milyonlarca dolar döviz ödediğimiz ürünlerin daha da kalitelisini fabrikamızda üreterek hem paramızın ülkede kalmasını hem de rekabetçi fiyatlarla temin edilmesini sağlıyoruz. Üstelik, bu silahları kullanan güvenlik güçlerimizden aldığımız geri dönüşleri ve onların arazide duyduğu ihtiyaçları ürünlerimize çok hızlı bir şekilde adapte etme yeteneğimiz sayesinde rakiplerimizden çok ilerdeyiz” dedi.

Türk mühendislerinin ürünü

Atak helikopterinin silah ve toplarını TRMekatronik olarak geliştirmeye başladıklarını kaydeden Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Aliş, “Önümüzdeki yıl ihraç edilecek Atak helikopterinin ilk 30 adet topunun teslimatını yapacağız. Tamamen Türk mühendislerinin ürünü, yerli ve milli olarak üretilecek bu ürünümüz sayesinde silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacına cevap vererek dışarıya döviz ödenmesinin önüne geçeceğimiz gibi yapacağımız ihracatla da cari açığın kapanmasında etkili bir rol oynayacağız.” şeklinde konuştu.

Dakikada 750 atım

TR Mekatronik Genel Müdürvekili Cengiz Tendürüs, döner namlulu olan burun topunun dakikada 750 atım yaptığını ifade ederek “Tamamen yerli olanaklarla geliştirdiğimiz top, herhangi bir ihracat lisansına tabi değildir. Prototip üretimlerimiz devam etmekte. Ocak’ta atış testlerine başlayacağız. Nisan ayında helikopter entegrasyonunu, Temmuz’da da helikopter üzerinde atış testlerini planlamaktayız.” ifadelerini kullandı.

Tendürüs, yaklaşık 250 Türk mühendisle geliştirilen çok namlulu topun yurt dışına bağımlı herhangi bir parçası olmadığının da altını çizdi.

SARSILMAZ

Sarsılmaz, tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilen, yerli ve milli imkânlarla üretilen 330’dan fazla ürün çeşidiyle 81 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Başta Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçleri olmak üzere 23 ülkenin kolluk kuvvetleri tarafından kullanılan Sarsılmaz silahları, devlet onaylı ilk Ar-Ge merkezine sahip olan, Düzce’deki 65 bin metrekarelik fabrikada tasarlanıp geliştiriliyor. Sarsılmaz, yüzde 10’u mühendis olmak üzere 2 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor. Sarsılmaz’ın Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları sonucu 42 marka tescili, 12 özgün tasarım, 13 patent ve 9 faydalı modeli bulunuyor.

TR Mekatronik

TR Mekatronik, Sarsılmaz-TUSAŞ ortaklığı ile Atak helikopterinin önündeki 20 milimetrelik döner namlulu silah sistemi üretmek için kuruldu. Silah sistemleri, Sarsılmaz’ın inşa ettiği, Türkiye’nin yer altındaki top atışlarının da yapılabileceği tek 200 metrelik poligonun tamamlanmasının ardından kalifikasyon testleri başlayacak.