TUSAŞ tarafından Türkiye'nin coğrafi ve iklim koşullarına göre üretilen taarruz ve taktik keşif helikopteri T-129 ATAK  sınır bölgelerindeki Mehmetçiğin operasyonlarına damga vurmaya devam ediyor.

Sınırlardaki terör unsurlarını yok etmek üzere Türk mühendisleri tarafından geliştirilen T-129  ATAK helikopteri yine bir operasyonda PKK'lı teröristleri inlerinde etkisiz hale getirdi.

Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Irak'ın kuzeyindeki Pençe Şimşek bölgesinde 2 PKK'lı teröristin tespit edildiği ve teröristlerin ATAK helikopterleri tarafından etkisiz hâle getirildiği duyuruldu.

Bakanlığın resmî Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, "Teröristleri inlerinde vurmaya devam ediyoruz! Irak'ın kuzeyindeki Pençe Şimşek bölgesinde tespit edilen 2 PKK'lı terörist ATAK helikopterlerimiz tarafından etkisiz hâle getirildi." ifadelerine yer verildi.

Türk mühendislerinin imzasını taşıyan yerli, özgün ve kendi segmentinde dünyanın en iyileri arasında yer alan Türk savunma sanayiinin en iyi çözümlerinden biri olan T-129 ATAK, yurt dışından büyük talep görüyor. Yurtiçi operasyonlarda büyük performans sergileyen ATAK helikopteri dost ve kardeş ülkelerin ordularında talep edilen araçlar arasında bulunuyor.

Güçlenen Atak helikopterinden 19 Mayıs'a özel uçuş

ATAK performans özelllikleri

Azami Seyir Hızı: 281 km/sa

Menzil: 537 km

Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı

Havada Kalış: 3 saat

HIGE Tavanı: 4572 m

HOGE Tavanı: 4221 m

Tırmanma: 13.26 m/sn

Dikey Tırmanma: 7.3 m/sn

Görev Tavanı: 4572 m