Avrupa Komisyonu'ndan, kripto para dolandırıcılığı mağdurlarından oluşan bir birlik tarafından Avruğa Birliği Parlamentosu'na sunulan dilekçeye cevaben açıklama yapıldı. Mağdurların hazırladığı dilekçede, Avrupa Komisyonu'nun önerilen fonu yönetmek için ideal konumda olduğuna dair ısrar ediliyor. 

Daha önce dilekçeyi geri çeviren Avrupa Komisyonu, şimdi de mağdurların "ulusal kolluk kuvvetleri aracılığıyla davalarını takip etmeye devam etmeleri gerektiğini" bildirdi. Avrupa Komisyonu'na göre mağdurlar, mevcut kanallardan veya kayıplardan sorumlu tüzel kişilerden tazminat talep edebilir. Ayrıca Avrupa Komisyonu, AB'nin tazminat kurallarının kasıtlı şiddet suçları durumunda geçerli olabileceğine de açıklamalarında yer verdi. 

Mağdurlar Avrupa Komisyonu'nu suçluyor

Kripto dolandırıcılık mağdurları, Avrupa Komisyonu'nun ılımlı tavrından rahatsız oldu ve Komisyonu "tüketici karşıtı" olmakla suçladı. Mağdurların Avukatı Jonathan Levy Avrupa Komisyonu'nun çelişkili olduğunu ima eden bir açıklamada bulundu. Avukat, kripto varlık için sendika çapında düzenleyici bir plan ilan ederken bile kripto suçu mağdurlarına yardım için yeterliliği olmadığını belirten Avrupa Komisyonu'nun; her yıl milyarlarca avroyu hibe ve kredi olarak yönettiğini ve dünyanın en kapsamlı ve iyi eğitimli bürokrasilerinden birine sahip olduğunu ancak avro işlem ücreti başına 0,0001 sent yoluyla kendi kendini yenileyen basit bir kurban fonunu yönetemediğini söyleyerek sorgulayıcı cümlelerle savunma yaptı. 

"Önlem alınmaması suça teşviktir"

Avrupa Birliği Parlamentosu'nun öne sürdüğü tahminlere göre, AB'de yılda en az 5 ila 5.5 milyar dolar kripto varlık dolandırıcılığı yaşanıyor. Bu oranlara değinen Levy, harekete geçilmemesi halinde Avrupa Komisyonu'nun suça teşvik işlevi göreceğini öne sürdü. 

Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu