Belarus-Litvanya sınırındaki duvar inşasına Avrupa Komisyonu’nun desteği Litvanya’nın istediği düzeyde olmacak.

Kuzey Kore’den balistik füze denemesi Kuzey Kore’den balistik füze denemesi

Belarus’tan Litvanya’ya devam etmekte olan göçmen akını sebebiyle Litvanya hükümeti dün itibariyle sınıra duvar örmeye başladı. Riafan.ru’nun haberine göre Avrupa Komisyonu, söz konusu duvarın inşasını finanse etmeyeceğini açıkladı. Ancak yapılan açıklamada Avrupa Komisyonu, Litvanya'ya sınır yönetimi için ek mali yardım sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

Öte yandan Avrupa Komisyonu, Litvanya'daki sınır yönetimi sürecini hem operasyonel hem de mali açıdan destekleyeceğini ve gerekirse daha fazla yardım sağlamaya hazır olduğunu da ifade etti.

Belarus ile Litvanya arasındaki gerginlik; Belarus’un, Yunanistan’dan Litvanya’ya giden bir yolcu uçağını durdurup uçaktan muhalif bir Belarus’lu gazeteciyi tutuklamasıyla başlamış ve bu olay üzerine AB, Belarus’a yaptırım kararı almıştı. Belarus ise yaptırımlara karşı, ülkedeki göçmenleri Litvanya’ya gönderme kararı almıştı. Bu olaylar sonucunda, 2020 yılında yalnızca 81 olduğu açıklanan Litvanya’daki yasadışı göçmen sayısı, bugün itibariyle 1500’ü geçmiş durumda.