Avrupa Konseyi Rusya'nın siber saldırılarını AB ülkeleri için tehdit olarak görmesinden dolayı yaptırım uygulamalarını 1 yıl daha genişletmeye karar verdi.

Gazeta.ru’nun haberine göre, Avrupa Konseyi resmî internet sitesinde yayınladığı bildiriyle AB’yi veya üye ülkelerini hedef alan siber saldırılara karşı yürürlükte olan yaptırımların 18 Mayıs 2022’ye kadar uzatılmasına karar verdiğini açıkladı.

Alper Özbilen: Rekabete evet, tekelleşmeye hayır! Alper Özbilen: Rekabete evet, tekelleşmeye hayır!

Siber saldırılara kısıtlama getiren mekanizma 2019 yılında Avrupa Birliği tarafından tanıtıldı, ilk yaptırımlar ise 2020 yılında Rusya, Çin ve Kuzey Kore vatandaşlarına uygulandı.

Haberde, yaptırımların şu anda 8 kişi ve 4 organizasyona uygulandığı bilgisi yer alırken, söz konusu yaptırımların kapsamının varlık dondurma ve Avrupa Birliği üye ülkelerine seyahat yasağı şeklinde olduğu belirtildi. Öte yandan yaptırım uygulanan kişilere Avrupa Birliği üye ülkelerinden hem gerçek hem de tüzel kişiler tarafından fon sağlanmasının da yasak olduğu bilgisi Rus gazetesi tarafından paylaşılan bilgiler arasında.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, mayıs ayında yaptığı bir basın toplantısında yaptırımların hem Batı hem de Rusya için ciddi ekonomik kayıplara sebep olduğunu açıklamış ve bu durumun, Batı’nın Rusya’nın bağımsızca hareket edebilen bir ülke olduğunu kabullenememesinden kaynaklandığını belirtmişti. Ayrıca Zaharova söz konusu yaptırımları, çaresizce hareketler olarak nitelendirmişti.