Avrupa Parlamentosu, Rusya kaynaklı olduğu düşünülen bir siber saldırının kurbanı oldu.

Euronews'in haberine göre saldırı, Avrupa Parlamentosu'ndaki milletvekillerinin Rusya'yı teröre sponsor olan bir devlet ilan etmek için oy kullanmasından hemen sonra gerçekleşti.

AP'nin web sitesine yönelik düzenlenen siber saldırıya ilişkin açıklamalar da gelmeye başladı. AP Başkanı Roberta Metsola, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "AP, sofistike bir siber saldırı altında. Kremlin yanlısı bir grup sorumluluğu üstlendi. Bilişim teknolojileri uzmanlarımız buna karşı çıkıyor ve sistemlerimizi koruyor. Bu saldırı, Rusya'yı terörün devlet sponsoru ilan ettikten sonra gerçekleşti." ifadelerini kullandı.

Parlamento Sözcüsü Jaume Duch da AP'nin web sitesinin, ağı kesintiye uğratmak için tasarlanmış bir "DDOS saldırısı" tarafından hedef alındığını dile getirdi.

Jaume Duch Guillot - Wikipedia

AP Milletvekili Mikulas Peksa ise "Rusya yanlısı hack grubu Killnet'in saldırının sorumluluğunu üstlendiğine dair haberler olduğunu" kaydetti. 

Mikuláš Peksa - Wikipedia

STM CTF (Capture The Flag) heyecanı başlıyor! STM CTF (Capture The Flag) heyecanı başlıyor!

Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenen AP Genel Kurulunda "insanlık dışı ve zalimce eylemler" düzenlediği suçlamasıyla Rusya'yı "terörü destekleyen ülke" olarak tanıyan karar tasarısı; 494 evet oyu ile kabul edildi. Parlamentonun web sitesi ise oylamadan kısa bir süre sonra çöktü.

İsmini vermek istemeyen bir başka üst düzey Parlamento yetkilisi ise saldırının AP'nin şimdiye kadar gördüğü en karmaşık saldırı olabileceğini ifade etti.

Russian Hacker Group Killnet Targets Lithuania's Largest Energy Supplier |  Atlas News

Saldırının arkasında olabileceği iddia edilen Killnet'ın Rusya'nın siyasi eylemlerine karşı çıkan "her ülke, kurum ve kuruluşu" hedefleyen saldırılara imza attığı biliniyor.