Alman Oiltanking, Belçikalı SEA-Invest ve Hollandalı Evos şirketlerinin sistemleri siber saldırganlar tarafından 'hack'lendi.

Şirketler tarafından yapılan açıklamalarda, düzenlenen siber saldırıların dünya genelindeki onlarca depolama ve sevkiyat terminalini etkilediği ifade edildi.

Ancak uzmanlar bunun eş güdümlü bir saldırı olup olmadığının henüz bilinmediğine dikkat çekiyor.

BBC tarafından verilen bilgilere göre Avrupalı üç şirketin bilgisayar sistemleri çöktü ya da ciddi şekilde aksadı.

Belçikalı savcılar, SEA-Investe yapılan siber saldırıyla ilgili soruşturma yürütüldüğünü açıklarken şirketin en büyük terminali SEA-Tank'ın da bu saldırıdan etkilendiği ifade edildi.

Almanya, Leopard 2 onayının ardından siber saldırıya uğradı Almanya, Leopard 2 onayının ardından siber saldırıya uğradı

SEA-Investe şirketinin sözcüsü Avrupa ve Avrupa'da işlettikleri tüm limanların saldırıya uğradığını kaydederken bilgi işlem sistemlerinin yedeklenmesi için çalışıldığını ancak birçok noktada sevkiyatın devam ettiğine dikkat çekti. Diğer şirketlerin de siber saldırıya uğradığından haberdar olduğunu söyleyen yetkili ayrıca, saldırılar arasında bağlantı olup olmadığının henüz tespit edilemediğini dile getirdi.

Bureaucratie maakt ontgassen binnenvaartschepen moeilijk | Zeeland |  bndestem.nl

Hollandalı Evos şirketinin sözcüsü de BBC'ye yaptığı açıklamada Terneuzen, Ghent ve Malta'daki terminallerde sevkiyatta aksamalar yaşandığının bilgisini paylaştı.

Alman Oiltanking Deutschland şirketi ise 31 Ocak'ta, saldırı sonrası bilgisayar sistemlerinin 'hack'lendiğini duyurdu.

Petrol ürünleri, kimyasallar ve gazlar için tank terminallerinin lojistik hizmetinde bulunan Oiltanking şirketi saldırıdan dolayı faaliyetlerini sınırlı bir şekilde yürüttüğüne işaret etti.

Benzer saldırı geçen yıl Mayıs ayında Amerikan petrol tedarikçisi Colonial Pipeline şirketine de yapılmıştı. Colonial Pipeline saldırı sonrası ürün arzında uzun süreli sorunlar yaşamıştı.