İspanyol şirket, Ukrayna için gönüllü savaşçı yetiştiriyor İspanyol şirket, Ukrayna için gönüllü savaşçı yetiştiriyor

Çin'in Avustralya Denizi'ndeki provokatif eylemleri, Avustralya'nın tepkisine sebep oldu.

BBC'nin haberine göre, 17 Şubat'ta kuzey Avustralya açıklarında Arafura Denizi'ndeki Çin gemisi, Avustralya'nın Boeing P-8A Poseidon tipi savaş uçağına askerî personelin hayatını tehlikeye atacak şekilde "askeri düzeyde" lazer tuttu.

Çin gemisinin, Avustralya askerinin hayatını tehlikeye atacak bu eylemi Avustralya Savunma Bakanlığı'ndan tepki gördü.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Bu tür eylemlerin hayatları tehlikeye atma potansiyeli var. Profesyonel olmayan ve güvenli olmayan askeri davranışları şiddetle kınıyoruz." ifadelerine yer verildi.

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri iki tane daha P-8A Poseidon satın aldı  - Çevrimiçi Savunma

Avustralya Başbakanı Scott Morrison'dan da bu olaya ilişkin açıklama geldi. Morrison, Çin Donanması'na ait bir geminin 17 Şubat’ta Arafura Denizi'nde Avustralya'ya ait Boeing P-8A Poseidon tipi savaş uçağına "askeri düzeyde" lazer tutmasının endişe verici olduğunu dile getirdi. Çin gemisini ‘‘pervasız ve sorumsuz’’ hareket etmekle suçlayan Morrison, lazer tutmanın uçağı devre dışı bırakarak uçaktaki tüm mürettebatın hayatını riske atan bir "gözdağı verme eylemi" olduğunu ifade etti.

Morrison, "diplomatik ve savunma kanalları" aracılığıyla gündeme getirmeyi düşündüğü bu sorumsuz eylemi, yersiz bir yıldırmadan ibaret olduğunu ve Avustralya'nın bunu kabul etmeyeceğini söyledi.

Olayla ilgili Çinli yetkililer tarafından henüz bir açıklama gelmedi.

İki ülke arasındaki ilişkiler, son yıllarda bir dizi anlaşmazlık nedeniyle gergindi.

Avustralya medyası, geçmişte istihbarat yetkililerinin küçük Çin gemilerini suçladığı benzer lazer olaylarını bildirdi.