Avustralya Donanması, savunma gücünü artırmaya devam ediyor.

Avustralya Kraliyet Donanması’na toplamda teslim edilecek 8 Evolved Cape sınıfı Karakol Botunun ikincisi olan ve 58 metrelik alüminyum tek gövdeli özelliğiyle Cape sınıfı Karakol Botu, Kraliyet Donanması'nın envanterine girdi.

İlk gemi Evolved Cape sınıfı Karakol Botu ADV Cape Otway, yaklaşık 18 aylık inşaatın ardından Mart 2022’de teslim edilmişti. Kalan 6 altı gemi Austal’s Henderson'ın Batı Avustralya tersanesinde çeşitli üretim aşamalarından geçiyor ve gemilerin teslimatının kademeli olarak 2024’e kadar yapılması planlanıyor.

Şirketin CEO’su Paddy Gregg yaptığı açıklamada, “Evolved Cape sınıfı Karakol Botları, yalnızca Avustralya Kraliyet Donanması'nın kapasitesini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda Avustralya'nın her zamankinden daha önemli olan bağımsız gemi inşa kabiliyetini daha da güçlendiriyor. Austal, Evolved Cape sınıfı Karakol Botlarını inşa etmek için Avustralya genelinde 300'den fazla savunma sanayii ortağıyla çalışmaya devam ediyor. Deniz Kuvvetleri için gelişmiş yetenekler sunan, Avustralya sınırlarını koruyan ve bölgemizde güvenliği sağlayan ulusal deniz gemi inşa girişiminin bir parçasıyız. Donanmamızı ve ulusumuzu mümkün olan en iyi devriye botu kabiliyetiyle donattığımızı bilmek, tüm Austal ekibi için büyük bir gurur kaynağı.” ifadelerine yer verdi.

Avustralya'dan Taipan helikopter filosuna erken emeklilik kararı Avustralya'dan Taipan helikopter filosuna erken emeklilik kararı

Cape sınıfı Karakol Botlarından, daha üstün özelliğe sahip olan Evolved Capes, 32 kişi kapasiteli, Avustralya Kraliyet Donanması’nın savaşma ve kazanma yeteneğini daha da geliştiren gelişmiş sürdürebilirlik istihbarat sistemlerine sahip.

Şirket ayrıca Pasifik Devriye Botu Değiştirme Projesi (SEA3036-1) kapsamında Avustralya Topluluğu’na 21 Guardian sınıfı Karakol Botu teslim etmek üzere sözleşme imzalamıştı. Bugüne kadar 15 gemi teslim edildi.