Avustralya, güç çarpanı olacak yeni insansız denizaltı aracını tanıttı.

"Ghost Shark" isimli ve yazılım destekli insansız denizaltısı, test ve deneylerde kullanılacak.

Kısa süre önce ABD merkezli Anduril firması tarafından Avustralya'ya teslim edilen 2.8 tonluk "Ghost Shark" denizaltısı, 5,6 m uzunluğa sahip olup 6 m derinlikte otonom görevler yürütebiliyor.

Avustralya Donanması Tümamirali Peter Quinn,  10 güne kadar su altında kalabilen "Ghost Shark"ın Avustralya ordusu için bir güç çarpanı görevi göreceğini ifade etti.

Resim

TEKNOFEST İzmir başladı TEKNOFEST İzmir başladı

Yapay zeka özellikli teknolojilere yaptıkları yatırımlar neticesinde Ghost Shark'ın Ghost Bat ve diğer otonom sistemlere katılacağını da ifade eden Quinn; Ghost Shark gibi oyunun kurallarını değiştiren yeteneklerin operasyonel dağıtımını hızlandırmak için savaşa hazır prototiplerin hızla geliştirilmesini planladıklarını söyledi.

Avustralya'nın ekstra büyük otonom deniz altı aracı XL-AUV programı için 100 milyon dolara yakın bir harcama yapması bekleniyor.

Üç yıllık bir girişimin üretici ayağındaki Anduril Industries, Avustralya Donanması için üç adet Ghost Shark tasarlayacak, geliştirecek ve üretecek.

Resim

Otonom denizaltıları; modüler, özelleştirilebilir ve çok çeşitli görevleri desteklemek için çeşitli faydalı yüklere uygun olacak.

Anduril'in CEO'su Palmer Luckey ürün hakkında yaptığı açıklamada, Avustralya'nın yerli olarak inşa edilen bir XL-AUV'ye açık bir ihtiyaç olduğunu ve "XL-AUV'nin Avustralya Kraliyet Donanması'na gelişmiş yetenekler kazandırmak için özerklik, uç bilgi işlem, sensör füzyonu, tahrik ve robot teknolojisindeki en son gelişmelerden yararlanacağını belirtti.

Ghost Shark otonom denizaltı kabiliyetlerinin hizmete girdikten sonra gelişmiş istihbarat, gözetleme, keşif ve hedefleme operasyonları gerçekleştirmesi bekleniyor.