Avustralya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, yeni otonom teknolojiler, 15 milyon dolarlık yeni bir araştırma ve geliştirme projesiyle kıyıya yakın operasyonlarda mayın temizleme konusunda devrim yaratacak.

Brezilya ile İsveç arasında karşılıklı uçak tedariki için görüşme Brezilya ile İsveç arasında karşılıklı uçak tedariki için görüşme

Defence, Australia’s Trusted Autonomous Systems (TASDCRC) ve Thales Australia arasındaki yeni ortaklıkla oluşturulan projenin süresi 5 yıl olarak belirlendi.

Araştırmacılar, su altı mayın tespiti ve temizliği için yeni sistemler geliştirmek üzere çeşitli mikro Otonom Sualtı Araçları (Autonomous Underwater Vehicle) ve Otonom Yüzey Gemileri (Autonomous Surface Vessels) tasarlayacak, geliştirecek, test edecek ve değerlendirecek.

Avustralya Savunma Sanayii Bakanı Melissa Price yaptığı açıklamada, ‘‘Yerel iş ortaklarımız, yeni otonom teknolojiler için bir iletişim, simülasyon ve eğitim çözümü tasarlayan ve geliştiren ekibin bir parçası olacak. TASDCRC, Thales ve Avustralya şirketleri Mission Systems ve INENI Realtime ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu, 'mayın karşı tedbirleri' alanında otonom sistemlerin ve çözümlerin geliştirilmesini ve konuşlandırılmasını hızlandırmamıza yardımcı olacak.’’dedi.

Savunmada güvenlik artacak

Avustralya Savunma Bakanı Senatörü Linda Reynolds da proje ile ilgili açıklama yaptı. Linda Reynolds yaptığı açıklamada, ‘‘2020 Kuvvet Yapısı Planında (Force Structure Plan) açıklandığı gibi, su altı mayın tespiti ve temizliği için yeni sistemler geliştirmek, Avustralya’nın karasularını korumak için hayati önem taşıyor. Yapay zeka (artificial intelligence), büyük veri (big data) ve siber güvenlik gibi temel teknolojiler, çevresel bilgi toplama ve mayınlara karşı tedbir görevlerini otonom bir şekilde üstlenme yeteneğini geliştirmede hayati önem taşıyacak. Bu, Avustralya Savunma Kuvvetleri personeli için daha güvenli bir çalışma ortamı oluşturmaya yardımcı olacaktır.’’dedi.

Araştırma ortakları arasında Flinders Üniversitesi, Sidney Üniversitesi, Sidney Teknoloji Üniversitesi ve Western Sidney Üniversitesi bulunuyor.