Avustralya entegre hava savunması eksikliklerini gideriyor!

Tatbikat, Avustralya Ordusu bünyesindeki tek hava savunma birliği olan 16. Alay tarafından Woomera test sahasında gerçekleştirildi. Avustralya Savunma Bakanlığı’nın tatbikatla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Tatbikat Avustralya Ordusu’nun kara konuşlu entegre hava ve füze savunma yeteneklerini modernleştirme yönündeki adımının bir kanıtı olarak hizmet ediyor ve Avustralya Savunma Kuvvetleri daha birleşik ve sağlam bir saldırı savunma stratejisi arayışıyla uyumlu hale geliyor.” ifadeleri kullanıldı.

NASAMS AU-3

Savunma Bakanlığı Yetenek Edinme ve Sürdürme Grubu bünyesinde Kara Sistemleri Bölümüne liderlik eden Tümgeneral Andrew Bottrell, savunma sanayinin ordunun teknolojik yeteneklerini ileriye taşımadaki önemli rolünün altını çizdi ve "Kara Sistemleri Bölümü'nün Raytheon Avustralya, Kongsberg ve CEA Technologies ile olan iş birliği, tüm ekiplerin son derece karmaşık yeteneklerini sunma konusundaki bilgi, beceri ve kararlılığının bir kanıtıdır" dedi.

Genelkurmay Başkanı Korgeneral Simon Stuart, tatbikatı Ordunun Savunma Bakanlığının yürüttüğü Savunma Stratejik İncelemesinde belirlenen eksiklerle yüzleşmeye hazırlanmasında önemli bir ilerleme olarak övdü. Korgeneral Stuart, "Bu birinci sınıf yeteneğin ateşlenmesi, savunma sanayii ortakları tarafından desteklenen Avustralya Ordusu’nun modernizasyonu açısından önemli bir kilometre taşıdır" ifadelerini kullandı.

GKRY'li firmadan silahlandırılmış planör tanıtımı GKRY'li firmadan silahlandırılmış planör tanıtımı

NASAMS AU-1

Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Savunma Stratejik İncelemesinde Avustralya Ordusunun katmanlı entegre hava ve füze savunma sistemine sahip olmadığına yönelik değerlendirmelerin ardından kısa menzilli hava savunma sistemi açığını kapatmak için Raytheon Avustralya ve Kongsberg’e 1,628 milyar dolar değerinde NASAMS-3 hava savunma sistemi siparişi verilmişti. Avustralya’nın NASAMS konfigürasyonu, Kongsberg fırlatma platformunu, Raytheon AIM-120 ile AIM-9X füzelerini ve CEA Technologies tarafından geliştirilen yüksek verimli radarı birleştiren entegre bir sisteme sahiptir. NASAMS sistemleri Avustralya Ordusu'nun envanterindeki mevcut RBS-70 kısa menzilli hava savunma sistemlerinin yerini almaya hazırlanıyor.