Avustralya, ordusunun zırhlı araç filosunu yenilemek için ABD ile 2,5 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladı.

Russia Today'in haberine göre Avustralya, 2007 yılında satın aldığı 59 adet M1A1 tankını kullanıyordu. Avustralya söz konusu anlaşmayla ABD'den 75 adet M1A2 Abrams ana muharebe tankı tedarik edecek.

Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton basına yaptığı açıklamada, "Piyade savaş araçları, muharebe mühendislik araçları ve kundağı motorlu obüslerle donatılan yeni Abrams, askerlerimize en iyi başarı ve zarardan korunma olasılığını verecek." ifadesine yer verdi.

Komuta, kontrol, iletişim, bilgisayarlar ve istihbarat sistemleri dahil olmak üzere savunma yeteneklerindeki en son gelişmeleri içerecek olan M1A2 Abrams; Avustralya'da amaçlanan tank mühimmatı üretiminden yararlanacak.

Dronların korkulu rüyası İLTER ihracatta hız kesmiyor Dronların korkulu rüyası İLTER ihracatta hız kesmiyor

Tankların Avustralya'nın müttefik kuvvetlere katılımında çok önemli bir rol oynayacağını söyleyen Ordu komutanı Korgeneral Rick Burr, "Çok yönlülükleri nedeniyle tanklar, bölgedeki çok çeşitli senaryolarda, ortamlarda ve çatışma seviyelerinde kullanılabilir." diye konuştu. 

Avustralya anlaşma kapsamında ayrıca 29 saldırı ihlali aracı, 17 ortak saldırı köprüsü aracı ve 6 zırhlı kurtarma aracı alacak. İlk araçların 2024'te gelmesi bekleniyor.