Avustralyalı yetkililer ülkenin yerli üretim füze ve güdümlü silahlar kazanmasına yönelik çalışmalar içerisinde olduklarını ifade ettiler.

İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde

Asian Military News sitesinde yer alan haberde, Avustralya Başbakanı Scott Morrison’un ifadelerine yer verildi. Başbakan 31 Mart tarihinde Avustralya’nın 1 milyar Avustralya doları tutarında bir bütçe ile yerli üretim füze ve güdümlü silah arayışında olacağını duyurdu.

Savunma Bakanlığı, imalat tesisini sözleşmeli olarak işletecek ve sonrasında Avustralya Silahlı Kuvvetleri'nde kullanılmak üzere silah üretimi gerçekleştirecek bir "stratejik endüstri ortağı" seçiminde bulunacak.

Başbakan yaptığı açıklamalarda, söz konusu girişimin Avustralya’nın egemenliğini korumak ve istihdam sağlamak açısından mühim olduğunu, "kendine yeterliliğin" her alanda olduğu gibi güvenlik ve savunma alanında da önemini koruduğunu söyledi.

Avustralya’nın 2020 Kuvvet Yapısı Planı (Force Structure Plan), hipersonik silahların araştırma ve geliştirme, test ve değerlendirme aşamaları dahil olmak üzere yüksek hızlı saldırı ve savunma yeteneklerinin geliştirilmesi için yaklaşık 30 milyar Avustralya doları tutarında bir yatırımı içermesiyle öne çıkmıştı.

Bunlara ek olarak, Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton, bu tür silahların yerel olarak üretilmesinin yalnızca Avustralya Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonel kabiliyetini artırmakla kalmayacağını, aynı zamanda küresel tedarik zincirleri bozulduğunda kuvvetlerinin operasyonlarını sürdürebileceğine dikkat çekti.

Ayrıca, geçen günlerde BAE Systems Australia kritik bir yetenek olarak tanımlanan yüksek hızlı silah teknolojisinin gelişimini hızlandırmak için 2021 yılında 5 milyon Avustralya doları tutarında yatırım yapacağını duyurmuştu.