Avustralya, ABD ve İngiltere ile olan AUKUS Paktı'nın meyvelerini topluyor.

Avustralya hükümeti, ülkenin savunma yeteneklerinin güçlendirilmesi kapsamında Tomahawk seyir füzesi, HIMARS sistemi ve birçok savunma ürünü tedarik edecek.

Avustralya, uzun menzilli saldırı kabiliyetini artırmak üzere ABD'den milyonlarca dolarlık 200'den fazla Tomahawk seyir füzesi satın alacak.

Kanberra hükümeti, uzun menzilli saldırı füzelerine ve diğer güdümlü silahlara 1,7 milyar dolardan fazla yatırım yapacak olup söz konusu Tomahawk tedariki kapsamında 200'den fazla füze için 830 milyon dolar harcayacak.

TLAM

Avustralya Savunma Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, "Avustralya Savunma Kuvvetleri'nin sahip olduğu en güçlü ve teknolojik olarak gelişmiş silah sistemlerinden bazılarının satın alınması, Avustralya'nın düşmanları daha uzun mesafelerde hedef alma yeteneğini artıracaktır." ifadeleri kullanıldı.

Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles ise Tomahawk tedarikine yönelik, "Savunma Kuvvetlerimizin, düşmanlarımızı kıyılarımızdan uzakta risk altında tutmak ve bugün içinde yaşadığımız karmaşık ve belirsiz dünyada Avustralyalıları güvende tutmak için ihtiyaç duyduğu yeteneklere yatırım yapıyoruz." diyerek konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 15 Eylül 2021'de imzalanan AUKUS anlaşmasının detaylarının açıklanmasını takip eden günlerde 220 adede kadar Tomahawk ve destekleyici ekipman satışına yeşil ışık yakmıştı.

Avustralya'nın Tomahawk füzelerini tedarik etmesi halinde ABD ve İngilitere'den sonra dünyada bu füzeleri envanterinde bulunduran 3'üncü ülke olacak. Avustralya, tedarik edeceği füzeleri Hobart Sınıfı destroyerlerde ve AUKUS Paktı kapsamında satın aldığı nükleer güçle çalışacak denizaltılarda kullanacak.

HMAS_Hobart_December_2017

HIMARS sistemi tedarikine onay

ABD Dışişleri Bakanlığı, iki ülkenin daha da yakın bir ittifak arayışı ve Çin'in Hint-Pasifik bölgesindeki genişleyen askeri erişimine karşı koymak için 975 milyon dolar değerinde bir anlaşmayla Avustralya'ya HIMARS Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi satmayı planladığını duyurdu.

mfc-himars-01.jpg.pc-adaptive.1280.medium (1)

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamada, Avustralya'nın Lockheed Martin üretimi 22 HIMARS sistemi ile 60 Güdümlü Çoklu Fırlatmalı Roket Sistemi ve diğer mühimmatı satın almak istediğini açıkladı.

Açıklamada, "Avustralya bu kabiliyeti iç savunmasını güçlendirmek ve kritik altyapısı için daha fazla güvenlik sağlamak amacıyla kullanacaktır." ifadeleri kullanıldı.

AGM-88E_HARM_p1230047

Anti-radyasyon füzesi ve Spike tanksavar füzesi planı

Avustralya hükümeti, uzun menzilli saldırı füzelerine ve diğer güdümlü silahlara 1,7 milyar dolardan fazla yatırım yapacağını açıkladı. 

Ayrılacak savunma bütçesinde Tomahawk füzelerinin yanı sıra uzun menzilli gelişmiş anti-radyasyon ve Spike LR2 tanksavar füzesi satın alınması planlanıyor.

Avustralya, 2023 yılının başında uzun menzilli gelişmiş anti-radyasyon füzelerinin tedarikini talep etmiş ve bu talep Şubat 2023'te ABD Kongresi'nde kabul edilmişti. Olası satışın gerçekleşmesi durumunda Avustralya, bu füzelerden 60 adedi için 431 milyon dolar ödeyecek olup ilgili füzeleri, F-35A Lightning II savaş uçaklarında kullanacak. 

Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak

Bunun yanı sıra Avustralya, Boxer zırhlı araçlarının Spike Long-Range 2 tanksavar güdümlü füzelerle donatılması için 50 milyon dolarlık bir alım yapmayı planlıyor.

2014.11.21_해병대_스파이크_사격_(15863350681)