ABD, insansız hava araçları teknolojisini güçlendirmeye ve geliştirmeye çalışıyor!

Amerikan çok uluslu havacılık ve savunma teknoloji şirketi olan Northrop Grumman Corporation, Avustralya'ya verilecek olan çoklu istihbarat kapasiteli insansız hava aracı, “MQ-4C Triton”un ilk uçuşunu 9 Kasım Perşembe günü Kaliforniya'daki Palmdale Uçak Entegrasyon Merkezi'nde başarıyla tamamladı. Yapılan uçuş, Northrop Grumman'ın 2024 yılında Avustralya'nın ilk Triton'unun teslimatına doğru ilerlerken üretimde önemli bir kilometre taşı olma özelliği taşıyor.

ABD Donanması ve Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri için üretilen istihbarat uçağı MQ-4C Triton; deniz istihbaratı, gözetleme, keşif ve hedefleme görevlerini yapan insansız, yüksek irtifa, uzun süre havada kalma özelliklerine sahip hava aracı olmasıyla öne çıkıyor.

Hindistan Mig-29'ları İsrail füzesi kullanacak Hindistan Mig-29'ları İsrail füzesi kullanacak

İlk uçuş Pasifik saatiyle 11.56'da gerçekleşti. Toplam uçuş süresi 6 saat 24 dakika oldu. Motor testleri, uçuş kontrol ve yakıt sistemi kontrolleri gibi uçuşa elverişlilik değerlendirmeleri ve temel uçak kullanım testleri yapıldı.

triton1

Uzman Görüşleri

Northrop Grumman Avustralya ve Yeni Zelanda İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Christine Zeitz: "Avustralya'nın denizcilik çıkarlarını 7/24 izlemek ve korumak için üstün bir uzun menzilli deniz gözetleme kabiliyeti oluşturmasını sağlamak üzere insansız yüksek irtifa uzun ömürlü hava araçlarındaki uzmanlığımızdan yararlanıyoruz." dedi.

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri Mareşali Robert Chipman ise: "Triton güvenilir gerçek zamanlı istihbarat ve durumsal farkındalık sağlayarak Avustralya'nın istihbarat, gözetleme ve keşif kabiliyetini genişletmektedir. Kalıcı gözetleme daha iyi planlama yapılmasını sağlayarak ortak askeri müdahale ve operasyonları büyük ölçüde geliştirmektedir." ifadelerini kullandı. 

Program Hakkında Ayrıntılar

Çoklu istihbarat yeteneğine sahip MQ-4C Triton insansız hava aracı etrafında dönen stratejik birliktelikle, ABD ve Avustralya savunma güçleri, stratejik açıdan önemli bölgelerden biri olan Asya-Pasifik bölgesinde Triton'lar tarafından toplanan verileri paylaşabilecekler.

Şu anda sözleşme kapsamında olan dört Avustralya Triton'unun üretim programlarında planlandığı gibi ilerlemesiyle sistemler, savaş alanları ve çeşitli görev ihtiyaçları arasında veri aktarımını kolaylaştırabilecek sensörleriyle önemli bir rol oynayacaktır.