Ukrayna, binlerce FPV dron pilotu eğitiyor Ukrayna, binlerce FPV dron pilotu eğitiyor

Afganistan’da yaşanan iç savaşın şiddetlenmesi batı ülkelerinde olası bir Afgan göçü endişesi doğurdu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz skandal denecek bir açıklamaya imza attı.

Alman Bild gazetesine konuşan Sebastian Kurz, "İnsanlar kaçmak zorunda kalırlarsa, bence komşu ülkeler, Türkiye veya Afganistan'ın güvenli bölgelerine gitmeleri Almanya, Avusturya veya İsveç'e gelmelerinden daha doğru. Sahadaki durumu iyileştirmeliyiz." dedi. 

ABD’nin Afganistan’dan asker çekmesinin oluşacağı zorluğu değerlendiren Kurz, "Şahsen, birliklerin geri çekilmesinden endişeliyim. Ama biz küçük bir ülkeyiz, diğerleriyle aynı askeri kabiliyete sahip değiliz, bu yüzden tavsiye vermek istemiyorum." ifadelerini kullandı.

‘’Almanya’da da bakış açısı değişti’’

Avrupa'nın göç meselesine ilişkin duruşunun değişmesinden büyük memnuniyet duyduğunu kaydeden Kurz, Almanya'da dahi Başbakan Angela Merkel'den başlayarak aşağıya doğru kimsenin artık eskisi gibi olmadığını ve bakışın değiştiği değerlendirmesinde bulundu. 
Kurz, Avrupa’da suç oranlarının artmasıyla ilgili olarak da mültecileri suçlayıcı bir tavır takındı. Bu konuda suç istatistiklerine bakmanın yeterli olacağını ifade ederken şiddet suçlarının veya kadınlara yönelik cinsel şiddetin artmasına ilişkin bazı alanlardaki rakamların çok net olduğunu söyledi.