Slovenya'da yapılan AB-Batı Balkan zirvesi dikkat çeken açıklamalara sahne oldu.

DW Türkçe'nin haberine göre; Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan'ın AB'ye tam üyeliklerinin ele alındığı AB-Batı Balkan Zirvesi'nde konuşma yapan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Zirve'de konuşma yapan Litvanya Başbakanı Krisjanis Karins'in AB için "Burası bizim arka bahçemiz" ifadelerini destekleyen Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz Türkiye için "süper güç" tanımlamasında bulundu. Kurz, AB ile ilgili endişelerini dile getirirken Türkiye'nin "süper güç" olduğunu şu şekilde dile getirdi:

"Eğer AB bu bölgeye gerçek bir perspektif sunmazsa, Çin, Rusya veya Türkiye gibi başka süper güçler, burada daha büyük bir rol oynayacak. Bölge coğrafi olarak Avrupa’ya ait ve Avrupalı bir perspektife ihtiyacı var."

General Atomics'ten ABD ordusuna 389 milyon dolarlık MQ-1C satışı General Atomics'ten ABD ordusuna 389 milyon dolarlık MQ-1C satışı

AB'yi gittikçe büyümesiyle tedirgen eden Çin, Dünya Bankası verilerine göre Balkan ülkelerinin dış ticaretinde sadece yüzde 8'lik bir paya sahip. Buna karşılık AB halihazırda Balkan ülkelerinin en büyük ticari ortağı konumunda bulunuyor. Ancak Çin Balkan ülkelerine büyük kapsamlı altyapı projeleri için finansman sunuyor. Rusya ise tarihsel bağları olduğu Balkan ülkelerinin AB üyeliğine karşı.