Avusturya uzun menzilli hava savunma sistemi satın almayı planlıyor!

Güney Kore, 8,8 milyar dolar değerinde silah tedarik edecek Güney Kore, 8,8 milyar dolar değerinde silah tedarik edecek

Karar, Avusturya'nın Ukrayna ve Rusya arasında başlayan savaşın ardından Avrupa hava sahasında entegre ve birlikte çalışabilir hava savunma altyapıları kurmayı amaçlayan Almanya liderliğindeki Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi'ne yakın zamanda katılmasının ardından alındı. Ülkenin, 2025 yılına kadar 2026 yılında alım sözleşmesini imzalanacak şekilde hangi hava savunma sisteminin satın alacağını belirlemesi gerekiyor. İmzalanan Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi anlaşmasına göre ilk sistemlerin 2027 yılında Avusturya Silahlı Kuvvetleri envanterine girmeye başlaması gerekiyor.

SAMP-T

16 Kasım'da Viyana'da düzenlenen bir konferansın ardından Avusturya Hükümeti, Almanya’nın seçtiği Arrow-3 sistemlerinin Avusturya için uygun olmadığına ve kendi başına uygun sistemler aramaya başlamaya karar verdi. Başlıca adayların Amerikan yapımı Patriot PAC-3MSE sistemi, Fransız-İtalyan ortak yapımı SAMP/T sistemi ve İsrail yapımı David's Sling sistemi olduğuna inanılıyor. Avusturya, uzun menzilli sistemlerin yanı sıra Alman yapımı IRIS-T SLS kısa menzilli hava savunma sistemini de tedarik edecek. Sistem, katmanlı bir savunmanın kurulmasına yardımcı olacak ve Avusturya Silahlı Kuvvetlerine yeni yetenekler kazandıracak.

Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi (ESSI), balistik füze savunma kabiliyetine sahip, kara tabanlı entegre bir Avrupa hava savunma sistemi inşa etme projesidir. Temmuz 2023 itibarıyla Almanya, Birleşik Krallık, Norveç, Belçika, Hollanda ve Finlandiya’nın da aralarında bulunduğu on dokuz Avrupa ülkesi girişime katılım gosterdi.

David's Sling

Almanya, Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi kapsamında kısa ve orta menzilde hava savunması için IRIS-T SLM sistemi, uzun menzilde hava savunması için MIM-104 Patriot sistemi ve atmosfer dışı önleme için Arrow 3 balistik füze savunma sistemi ile entegre bir hava savunması kurmak için çalışmalar yürütüyor. Bir yandan Finlandiya, 2023 yılında dahil olduğu Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi ile birlikte İsrail’den 317 milyon avro bedelle David's Sling hava savunma sistemi almak için sözleşme imzalamıştı.