Avusturya terör bahanesine sığınarak Müslümanların ibadethanelerini ve derneklerinin kapatılmasını sağlayacak bir karara imza attı.

TRT Haber'in haberine göre, Avusturya'da tartışmalı terörle mücadele yasa tasarısı mecliste kabul edildi. Söz konusu yasa ile camiilerdeki vaizlerin kontrol altında tutulmasının, "radikal" görüşlere sahip olduğu düşünülen camii ve dinî derneklerin daha hızlı kapatılabilmesinin önü açıldı.

2 Kasım 2020'de gerçekleşen ve 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir terör saldırısı sonrası Avusturya hükümeti sözde terörle mücadele yasa tasarısı hazırladı. Bazı maddelerinin Müslümanların haklarını kısıtlayacak olan tartışmalı tasarı mecliste kabul edildi.

Camii ve dinî dernekler daha hızlı kapatılabilecek

Kabul edilen tasarı ile Avusturya'da "radikal" görüşlere sahip olduğu düşünülen camii ve dinî dernekler daha hızlı kapatılabilecek, Müslümanlara ait kurumlara yurt dışından finansal desteğin önlenmesi için daha sıkı denetimde bulunulabilecek. Camiilerde görev yapan özellikle yabancı vaizler mercek altına alınacak ve vaizlerin isimleri devlete bildirilecek.

Tasarı ile ayrıca ülkede terör suçlaması ile hapis cezasını tamamlamış kişiler dışarı çıktıktan sonra da denetlenecek ve bu kişilere "elektronik kelepçe" takılarak bir süre takip edilecek.

Uyum Bakanı Susanne Raab daha önce yaptığı bir açıklamada "siyasal İslam"ın Avusturya'da yasaklanacağını söylemiş ancak "siyasal İslam"dan neyi kastettiği sorusunu cevapsız bırakmıştı.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Kabul edilen yasa tasarısının ülkedeki İslam karşıtlığını besleyerek Müslümanlara karşı saldırıların artırmasından endişe ediliyor.