Rusya Ukrayna’ya kargo İKA'ları konuşlandırıyor Rusya Ukrayna’ya kargo İKA'ları konuşlandırıyor

Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası Avrupalı devletler, hava savunma kabiliyetlerini güçlendirmek amacıyla adımlar atmaya devam ediyor.

Avusturya hükümeti, 2027'den itibaren silahlı kuvvetlerine uzun menzilli hava savunma füzeleri ekleyerek hava savunmasını güçlendirmeyi planladığını açıkladı.

Viyana'nın bu kararı, 19 Avrupa ülkesinin dahil olduğu ortak hava savunma sistemi projesi “Gökyüzü Kalkanı (Sky Shield)” girişimine katılımını açıklamasının ardından alındı. 

Avusturya Savunma Bakanlığının 2026 yılı sonuna kadar bir satın alma sözleşmesi imzalamak istediği belirtilirken. Savunma Bakanı Klaudia Tanner, nihai kararın bir sonraki hükümete düşmesini önlemek amacıyla bir yasa taslağının yakında parlamentoya sunulacağını söyledi. patriot-nato

Tanner basın toplantısında 2 adet hava savunma sisteminin değerlendirildiğini ancak türleri hakkında bilgi vermeyeceğini belirtti. Bu iki adayın; ABD üretimi Patriot vE ABD-İsrail ortak ürünü Arrow-3 olduğuna inanılıyor.

Avusturya Savunma Bakanlığı'ndan, ismini vermek istemeyen bir yetkili, hangi savunma sisteminin tercih edileceğini konuşmanın henüz erken olduğunu ve bütçe görüşmelerinin hala devam ettiğini belirtti. arrow--3

Avusturya, yıllar süren tarafsızlık ve düşük yatırımın ardından Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası silahlı kuvvetleri için yeni bir finansman ve satın alma akımına katıldı. Hükümet, yıllık savunma harcamalarını 2027 yılına kadar neredeyse ikiye katlayarak geçen yılki 2,7 milyar avrodan 5,25 milyar avroya çıkarmayı planlıyor. 

Avusturya, satın alacağı uzun menzilli hava savunma sistemlerinin yanı sıra yeni helikopterler, zırhlı personel taşıyıcıları ve nakliye uçaklarını da askeri envanterine katacağını duyurdu.