İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorunu nedeniyle iki ülke arasındaki çatışmalar son derece hız kazandı. Ermenistan hukuksuz eylemlerinin yanı sıra ortaya koyduğu saldırgan tutumla da büyük tepki topluyor. Ermenistan Ordusu bu sabah itibarıyla başlattığı saldırıların ardından, Azeri Ordusu’na bağlı Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), Ermeni Ordusu’na ait ve hali hazırda sahada kullanılan 12 OSA (SA-8) ve TOR (SA-15) Hava Savunma Sistemini yaptığı harekatlarla başarılı bir şekilde imha etti.


OSA (SA-8)’lar Sovyet yapımı düşük irtifalı, kısa menzilli amfibi uçak savar füze sistemidir. OSA’lar 17.5 ton ağırlığında, 9.14 m uzunluğunda, 2.75 m genişliğinde, 4.20 m yüksekliğinde ve 5 mürettebat kapasitesindedir. Harekât menzili ise 30 km olan OSA HSS’leri, ana silah olaraksa 6 adet 9M33, 9M33M1, 9M33M2 veya 9M33M3 füzesi kullanabilmektedir.
TOR (SA-15)’lar ise yine  Sovyet yapımı taşınabilir uçaksavar sistemidir. Araç, seyir füzeleri, akıllı bombalar, uçaklar, helikopterler, insansız hava araçları ve kısa menzilli balistik tehditlere karşı geliştirilmiştir. Tor, aynı zamanda, AGM-86 ALCM gibi hassas güdümlü silahları gece ve gündüz kötü hava koşullarında vurmak için tasarlanmış dünyanın ilk hava savunma sistemidir. TOR’lar 34 ton ağırlığa, 7.5 m uzunluğa, 3.3 m genişliğe, 5.1 m yüksekliğe ve 3 kişilik mürettebat kapasitesine sahiptir. 500 km harekât menziline sahip olan TOR sisteminin, ana mühimmatları ise 9M330, 9M331 füzeleridir.