Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Korgeneral Veliyev'i Savunma Bakanı Birinci Yardımcısı ve Personel Daire Başkanlığı görevinden azleden kararnameyi imzaladı. Aynı kararnameyle Veliyev, bir süredir boş olan Genelkurmay Başkanlığı görevine getirildi.

MSB, dış kaynaktan pilot alımı yapacak MSB, dış kaynaktan pilot alımı yapacak

Azerbaycan24 tarafından yapılan habere göre Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığına atanan Kerim Veliyev, kamuoyunda Savunma Bakan Yardımcısı olarak biliniyor. Bu görevden önce, Savunma Bakanlığı Kurmay Başkan Vekili ve Savunma Bakan Yardımcısı Vekili Korgeneral Valiyev, 9 Şubat 1961'de Bakü'de doğdu. 1982 yılında Bakü Yüksek Askeri Komutanlık Okulu'ndan onur derecesiyle mezun oldu.

1982'den 1990'a kadar SSCB Silahlı Kuvvetleri'nde öğrenci müfreze komutanı, eğitim departmanı başkan yardımcısı ve eğitim departmanı başkanının kıdemli yardımcısı olarak görev yaptı.

1990'dan 1994'e kadar Frunze Askeri Akademisi'nde yazışma yoluyla okudu. 1992 yılından itibaren Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerinde Eğitim Başkan Yardımcısı, Tugay Komutanı, Cephe Komutan Yardımcısı, Muharebe Harekatlarından Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı, Kolordu Komutanı, Askeri Araştırma Merkezi Başkanı, Ordu Komutanı olarak görev yaptı.