Türkiye ve Azerbaycan’ın hava sahası güvenliğini sağlayacak HAKİM Projesi ile ilgili yeni adımlar atılmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte Azerbaycan Savunma Bakanlığına bağlı Hava Kuvvetleri Komuta Merkezinin açılışını yaptı.

İki Cumhurbaşkanı, ASELSAN tarafından hayata geçirilen HAKİM Projesi Hava Kuvvetleri Komuta Merkezinin açılışını yaptı ve merkezde incelemelerde bulundu.

Erdoğan ve Aliyev, daha sonra merkez hakkında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’dan bilgi aldı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün geçtiğimiz günlerde Azerbaycan basınına yaptığı açıklamalarda HAKİM Projesi ile ilgili önemli bilgiler vermişti.

Poliqon Azerbaycan’a konuşan Başkan Görgün, HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi’nin iki ülkenin de hava sahasını önemli ölçüde koruyacağını dile getirmişti.

Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı

HAKIM-HAVA-KOMUTA-KONTROL-SISTEMI-1024x576

“İki devlet, tek millet, tek hava sahası”

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi Projesi’nin hayata geçmesiyle birlikte ortak hava sahası kontrol bölgesinin Ege Denizi'nden Hazar Havzası'na kadar uzanacağını söyleyen Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün;

“HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi Projesi, Azerbaycan ve Türkiye Hava Kuvvetlerinin en kritik ortak projelerinden biridir. Bu proje ile her iki ülkenin hava kuvvetleri Azerbaycan hava sahasının kontrolünü sağlamanın yanı sıra ortak harekat yapma imkanına da sahip oluyor. Bu nedenle söz konusu projenin sloganını Milli Önder Haydar Aliyev'in sloganına uyarlayarak ‘İki devlet, tek millet, tek hava sahası’ şeklinde ortaya koyduk.” dedi.

HAKİM-Aselsan-

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi, ülkemizde milli imkanlarla geliştirilen ilk hava komuta kontrol sistemi olacak. Bu sayede Türkiye kendi hava komuta kontrol sistemini geliştiren sayılı ülkeler arasına girecek.

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi ile birlikte Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bulunan stratejik, operatif ve taktik seviyelerdeki tüm komuta kontrol merkezleri arasında bütün planlama ve cari durum işlemleri için tam entegrasyonu sağlayacak, ülkenin hava savunmasını tek bir sistem üzerinden kontrol edebilecek yeteneğe kavuşacak. HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi NATO ile tam entegrasyon sağlarken, tüm çok uluslu çalışabilirlik ihtiyaçlarına da çözüm sunacak.