Türkiye’nin dost ve kardeş ülkesi Azerbaycan’da Silahlı Kuvvetler Günü ve Azerbaycan ordusunun 103'üncü kuruluş yıl dönümü kutlanıyor. 

28 Mayıs 1918'de bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan'da Osmanlı subaylarının destekleriyle kurulan ordu, bugün Türk Silahlı Kuvvetleri ile kurduğu yakın iş birliğinin de katkılarıyla bölgenin en güçlü orduları arasında yer alıyor.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Operasyonel kapasitesini, 7 Eylül-10 Kasım 2020'de 44 gün boyunca Karabağ’da yaşanan savaşta gösteren Azerbaycan ordusu, bu yıl yaş gününü mağlubiyet ve işgalin getirdiği buruklukla değil, cephede elde ettiği zaferin gururuyla hür bir şekilde kutluyor. 

TRT’nin aktardığına göre, Azerbaycan hükümeti, ilk anlaşmasını Batum'da Osmanlı Devleti ile imzaladı. Anlaşmanın 4'üncü maddesine istinaden, Azerbaycanlı yetkililer Osmanlı'dan askeri yardım talebinde bulundular.

Dönemin Harbiye Nazırı Enver Paşa, kardeşi Nuri Paşa (Killigil) liderliğinde bir ordu oluşturarak Bakü ve Azerbaycan’ın diğer illerinin Ermeni ve Bolşevik çetelerden kurtarılması için görevlendirildi.
Kafkas İslam Ordusu ismi verilen Osmanlı ordusu, Azerbaycan ordusu ile 15 Eylül 1918'de Bakü'yü özgürlüğe kavuşturdu.