Azerbaycan-Ermenistan sınırı dün gece sıcak çatışmalara sahne oldu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 12 Eylül gecesi, Ermeni silahlı kuvvetlerine ait birliklerin Azerbaycan-Ermenistan devlet sınırının Daşkesen, Kelbecer ve Laçın yönlerinde büyük çaplı provakasyonlar gerçekleştirdiği duyurdu.

Fas, Abrams tanklarına kavuştu  Fas, Abrams tanklarına kavuştu 

Ermenistan'ın provokasyonundan sonra Azerbaycan güçlerinin Ermenistan ordusunun 113. Alay kışlasını vurduğu ve  bölgede büyük yangın çıktığı ileri sürüldü. Azerbaycan ordusu çatışmalar esnasında Ermeni unsurlarının tank ve topçu mevzilerini SİHA'larla etkisiz hale getirdi. 

Ermenistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamalarda ise Azerbaycan’a ait bir savaş uçağının düşürüldüğü iddia edildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı ise bu iddiayı yalanladı.

Azerbaycan medyası, Ermenistan tarafından gelen açıklamaların ardından Ermenistan’a ait 2 adet S-300 hava savunma sisteminin Azerbaycan güçleri tarafından imha edildiğine yer verdi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, çatışmalarda en az 49 Ermeni askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün gece yaşanan çatışmaya ilişkin Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Azerbaycan Dışişleri Bakanı kardeşim Jeyhun Bayramov’la Azerbaycan-Ermenistan devlet sınırındaki Ermeni provokasyonlarını ele aldık. Ermenistan artık tahrikleri bırakmalı. Azerbaycan’la vardıkları uzlaşı çerçevesinde barış müzakerelerine ve işbirliğine odaklanmalı."