Kardeş ülke Azerbaycan, envanterindeki askeri kargo uçağı sayısında artışa geçiyor.

Azerbaycan, İtalya merkezli Leonardo şirketi ile C-27J askeri nakliye uçağı tedariki için sözleşme imzaladı ve bu uçağın 17'inci müşterisi oldu.

Leonardo tarafından yapılan açıklamada, satışın İtalya ile Trans-Adriyatik Boru Hattı üzerinden İtalya'ya gaz sağlayan Azerbaycan arasındaki yakın enerji bağlarının bir parçası olduğunu ifade edilirken satın alınan uçak sayısını veya anlaşmanın değeri belirtilmedi.

Rus gazına olan bağımlılığını azaltan Roma, şu anda TAP güzergahının kapasitesini iki katına çıkarmaya çalışıyor.

BAE’den KF-21 Projesinde Yeni Atılım BAE’den KF-21 Projesinde Yeni Atılım

İtalyan savunma şirketi, "Başlangıçta enerji sektörleriyle bağlantılı olan İtalya ile Azerbaycan arasındaki işbirliği, İtalya Savunma Bakanlığı çalışma grubunun sağladığı değerli katkılar sayesinde artık savunma sanayi ürünlerini de kapsayacak şekilde genişletildi." açıklamalarında bulundu.

İki ülkenin savunma bakanlıkları arasında anlaşmaya varmak için yapılan görüşmeler, İtalya'nın devlet kontrolündeki şirketleri Leonardo ve Fincantieri tarafından üretilen ürünleri satmak için hükümetler arası müzakereleri giderek daha fazla kullandığını yansıtıyor.

C-27J askeri kargo uçağını uçuran mevcut müşteriler arasında İtalya, Litvanya, Meksika, Peru, Slovakya, Fas, Zambiya, Romanya, Kenya, Çad, Bulgaristan, Yunanistan, Slovenya ve Avustralya bulunuyor.