Türk savunma sanayiinin geliştirdiği vurucu çözümler, dost ülkeler tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor.

SIPRI'nin ilk 100 savunma sanayii şirketi listesinde 4 Türk firması yer aldı SIPRI'nin ilk 100 savunma sanayii şirketi listesinde 4 Türk firması yer aldı

STM tarafından geliştirilen KARGU Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde bulunan Hankendi kenti ve çevresinde gerçekleştirdiği antiterör operasyonunda Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif bir şekilde kullanıldı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan bir videoda, Terter’in Janyatag yerleşimi yakınlarında ayrılıkçı gruba ait terk edilmiş bir mevzinin KARGU İHA ile başarılı bir şekilde vurulduğu görüldü.

STM, yerli ve milli imkanlarla özgün olarak geliştirdiği KARGU Muharebe Kanıtlanmış Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi'nden şu ana kadar 3000 adede yakın üretildi ve 10 ülkeye ihracatı gerçekleştirildi.

KARGU Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi

Türk savunma sanayiinin en özel projelerinden biri olan döner kanatlı vurucu Kamikaze İHA Kargu, yüzlerce metre yüksekten gözetleme görevlerini üstleniyor. Görünmeden, duyulmadan hedefini izleyip hızlı ve keskin manevralar ile hedefini imha ediyor.

stm-kargu

5-10 km arasında menzili ve 30 dakika görev süresi ile dikkat çeken Kamikaze İHA Kargu; sahip olduğu kamerası ile gece gündüz görev yapıyor. 70 cm genişliğinde ve 40 cm yüksekliğinde bir sisteme sahip olan Kargu; yaklaşık 8 kilogram ağırlığında ve tek bir asker tarafından rahatlıkla taşınabiliyor. Kolay kurulumu ve göreve hızlı başlaması ile kullanıcılara avantaj sağlıyor. Saatte 72 km hızla uçabiliyor, çöl sıcaklığında ya da dondurucu soğukta görev yapabiliyor.

Tek er tarafından taşınabilen, görüş içi ve görüş ötesi hedefleri tespit ve imha etme kabiliyetine sahip. KARGU; görev bilgisayarı marifetiyle tamamen otonom şekilde seyrüsefer icra edebilirken operatör tarafından görev bölgesinde tespit edilen sabit veya hareketli hedefleri etkin ve isabetli şekilde imha edebiliyor.