Azerbaycan ordusu hava savunma sistemlerini yüksek hazırlık seviyesinde tutuyor.

HAVELSAN'ın ADVENT SYS'nin yeni ihracat rotası Malezya HAVELSAN'ın ADVENT SYS'nin yeni ihracat rotası Malezya

Bakü merkezli İTV'nin ulaştığı görüntülere göre Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Barak-8 hava savunma sistemini test ederken görüntülendi. Hava savunma sisteminin bir hedef uçağı radar kapsamına aldığı ve ardından atış gerçekleştirdiği ana ilişkin görüntüler paylaşıldı.

Ermenistan’ın Dağlık Karabağ savaşı sırasında, Bakü’ye en az bir Rus yapımı kısa menzilli İskender-M balistik füzesi fırlattığı ancak balistik füzenin Azerbaycan ordusunun kullanımındaki Barak-8 hava savunma sistemi ile önlendiği belirtilmişti.

Azerbaycan ordusu 100. Yıldönümü münasebetiyle düzenlediği geçit töreninde Barak-8 ve Barak-8 ER hava savunma sistemini sergilemiş ve Barak-8'in 70 km, Barak-8 ER'ın ise 150 km menzile sahip olduğunu açıklamıştı.

Barak-8 Hava Savunma Sistemi

Barak-8 hava savunma sistemi, IAI firması İsrail ve Hindistan'ın Savunma Araştırma ve Geliştirme Organizasyonu ( Defence Research and Development Organization /DRDO) her iki ülkenin donanması, Rafael Advanced Defence Systems Ltd., IAI’nin ELTA Grubu ve Hindistan’daki yerel endüstriler iş birliği ile geliştirdi.

Maksimum menzili 70 km olarak açıklanan Barak-8 güçlendirici motorla desteklenebiliyor. Menzili 150 km olan bu sürüm ise Barak-8ER olarak adlandırılıyor.