Nükleer bomba taşıma kabiliyetli yeni B-21 Raider uçmak için gün sayıyor!

The Drive sitesinde yer alan haberde konu ilgili detaylı bilgilere yer verildi.

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait B-21 Raider hayalet bombardıman uçağı şu an taksi testlerinden geçiyor. Bu, uçağın yıl sonundan önce gerçekleştirilmesi beklenen ilk uçuşuna doğru giderken son kilometre taşı olması nedeniyle önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

ABD Hava Kuvvetleri’nden bir sözcü yaptığı açıklamada, “B-21'in taksi faaliyetleri yürüttüğünü doğrulayabilirim. Titiz testler, B-21 uçuş testi programında kritik bir adımdır" ifadelerini kullandı.

B-21 Raider_1

Üretici firma Northrop Grumman, geçen Eylül ayında B-21 Raider’in ilk motor testinin yerde gerçekleştirildiğini duyurmuştu. Uçak ile ilgili tüm testler, üretim sürecinin çeşitli aşamalarında bulunan beş adet ekstra B-21’in de yer aldığı ABD Hava Kuvvetleri’ne ait Kaliforniya’daki Plant 42 tesisinde gerçekleştiriliyor.

Güney Kore, 8,8 milyar dolar değerinde silah tedarik edecek Güney Kore, 8,8 milyar dolar değerinde silah tedarik edecek

Planlanan program kapsamında ilk operasyonel B-21’lerin 2020’lerin ortalarında hizmete başlaması hedefleniyor. Öte yandan B-21'in ilk uçuşuyla ilgili bir sonraki büyük adımın ne zaman atılacağı ise henüz bilinmiyor.

B-21 Raider, ABD’nin nükleer kuvvet kapasitesinde ve nükleer caydırıcılığında önemli bir yeri temsil ediyor. Zira, ABD nükleer caydırıcılığını simgeleyen “nükleer üçlemede” hava ayağını şu an B-52H Stratofortress ve B-2A Spirit gibi uzun menzilli bombardıman uçakları oluşturuyor. Yeni nesil B-21 Raider ile nükleer caydırıcılığın hava tarafında ciddi bir güç elde edilmesi hedefleniyor.