Birleşik Arap Emirlikleri, Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ni birbirine bağlayan stratejik Bab'ül Mendep Boğazı'ndaki Perim Adası'na, C-17 Globemaster III askeri kargo uçağının iniş-kalkış yapabileceği büyüklükte bir hava üssü inşa ediyor. 

The Intel Lab adlı sitede yer alan habere göre, BAE daha önce Assab Havalimanı'nda (Eritre) bulundurduğu askeri varlığını, Yemen'e bağlı ve Bab'ül Mendep Boğazı'nda yer alan Perim Adası'na taşıyor. BAE'nin Perim Adası'na 1800 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde pist ve çeşitli binalar inşa ettiği uydu görüntüleri tarafından saptandı.

Kuzey Kore’den balistik füze denemesi Kuzey Kore’den balistik füze denemesi

Uydu görüntülerini değerlendiren uzmanlar, Perim Adası'na istihbarat toplamak amacıyla çeşitli teknik ekipmanlarında konuşlandırabileceğini aktardı. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri'nin Assab Havalimanı'ndaki askeri varlığının bir kısmını da Mısır-Libya sınırında bulunan ve Libya İç Savaşında BAE tarafından aktif olarak kullanılan ''Sidi Barrani'' askeri üssüne taşıdığı kaydedildi. 

Birleşik Arap Emirlikleri daha önce de Aden Körfezi açıklarında yer alan ve Kızıldeniz jeopolitiğinde stratejik bir konuma sahip olan Sokotra Adası'na, istihabari çalışmalar yapmak amacıyla askeri üs inşa etmişti.