Birleşik Arap Emirlikleri yeni döner kanatlı platform arayışında!

Kore Havacılık ve Uzay Sanayi (KAI) şirketi yetkililerinin Dubai Airshow'da yaptığı açıklamalarda, Birleşik Arap Emirlikleri’nin KAI ile KUH-1E Surion helikopteri tedariki konusunda temaslar yürüttüğü belirtildi. Açıklamalarda Birleşik Arap Emirlikleri’nin KUH-1E Surion deniz şartları için özelleştirilmiş bir versiyon istediği aktarılırken kaç adet helikopter istediği belirtilmedi.

KUH-1E Surion versiyonunun radar ve elektro-optik sistemler sayesinde geniş deniz sahaları üzerinde keşif, gözetleme ve devriye görevleri yapabileceğini belirten şirket yetkilileri, Birleşik Arap Emirlikleri’nin yıl sonundan önce görüşmeleri tamamlayıp gelecek yıl helikopterleri envanterlerine dahil etmek istediğini aktardı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir yetkili yaptığı açıklamada hala şirketle görüşmelerin yürütüldüğünü ve helikopterin değerlendirildiğini ifade etti.

Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi

KUH-1 (2)

KUH-1E Surion, KAI tarafından Eurocopter ile ortaklaşa olarak Kore Genel Maksat Helikopteri Projesi için Eurocopter AS332 Süper Puma helikopteri üzerinden geliştirilen KUH-1 Surion helikopterinin ihracat versiyonu olup 8.709 kg (19.200 lb) maksimum kalkış ağırlığına ve toplam 18 kişi taşıma kapasitesine sahip.

2 adet GE T700-701K turboşaft motordan güç alan helikopter 270–283 km/saat hıza, 4,595 m (15,075 ft) servis tavanına ve ek yakıt tankıyla 828 km menzile sahip olup helikopter ayrıca harici yakıt tankı, füze, roket ve makinalı top podu ile de donatılabiliyor.

KUH-1 (1)

2010 yılında KAI tarafından üretimine başlanan helikopterin şimdiye kadar Güney Kore’deki çeşitli devlet kurumlarına farklı versiyonlarda 170’in üzerinde teslimatının yapıldığı değerlendiriliyor.