Birleşik Arap Emirlikleri, çeşitli ülkelerden tedarik ettiği sistemler ile hava savunmasını güçlendirmeye devam ediyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Savunma Bakanlığı'nın resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, Güney Kore tarafından üretilen M-SAM (Cheongung) orta menzilli hava savunma sistemin tedarik edileceği belirtildi.

Lockheed Martin, ABD donanmasıyla yeni sözleşme imzaladı Lockheed Martin, ABD donanmasıyla yeni sözleşme imzaladı

Bakanlık anlaşmanın 3.5 milyar dolar (12.9 milyar dirhem) değerinde olduğunu belirterek, ''Birleşik Arap Emirlikleri Savunma Bakanlığı, ulusal hava savunmasının yetenek ve kabiliyetlerine niteliksel bir katkı sağlayacak olan Güney Kore tasarımı M-SAM hava savunma sistemini, 3,5 milyar dolar (12.9 milyar dirhem) karşılığında tedarik etmeyi planlıyor.'' ifadeleri kullanıldı.

Güney Kore'nin envanterindeki MIM-23 HAWK hava savunma sistemlerinin yerini almak üzere geliştirilen M-SAM (Cheongung), BAE'ye yapılan satış ile ilk kez ihraç başarısı yakalamış olacak.

M-SAM, savaş uçaklarını ve balistik füzeleri önlemek üzere iki farklı versiyon halinde geliştirildi. 8 füze taşıyabilen bir fırlatıcı, bir radar ve bir komuta-kontrol aracından oluşan sistemin 40 kilometre menzile sahip olduğu belirtildi.