BAE, Yemen'deki İran destekli Husi güçlerin saldırılarına acil çözüm yolları arıyor.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly'ın resmi Twitter hesabından konu ile ilgili yaptığı paylaşımda, ''Birleşik Arap Emirlikleri Ocak ayında topraklarına yönelik ciddi saldırılara maruz kaldı. Bu dost ülke ile dayanışmamızı göstermek ve özellikle hava sahasını herhangi bir müdahaleye karşı korumak için Fransa askeri destek sağlamaya karar verdi.'' ifadelerini kullandı.

Abu Dabi'deki Fransız askeri varlığına dair bir infografikte paylaşan Bakan Parly, ''Abu Dabi'de yerleşik daimi görev gücümüze ait olan Rafale savaş uçakları, BAE Silahlı Kuvvetleriyle birlikte gözetleme, tespit ve gerekirse müdahale görevlerinde görev alacak.'' dedi.

21 Ocak'ta emen'deki İran destekli Husi güçlerin BAE'ye yönelik fırlattığı orta menzilli balistik füzeler ile saldırı gerçekleştirmişti. Husiler balistik füzelerin dışında kamikaze İHA'lar ve seyir füzeleri de kullanmış ve saldırılarda 3 sivil hayatını kaybederken 6 sivil yaralanmıştı.

Defense News'in haberine göre saldırıda ABD'ye ait, Abu Dabi'nin 30 km güneyinde yer alan Al Dhafra Hava Üssü'nde konuşlu Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD) sistemini ilk kez operasyonel anlamda bir düşman balistik füzesini hedef almak için kullanılmıştı.

ABD THAAD'a ek yardım gönderecek

Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi

1 Şubat'ta ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan'ın yaptığı telefon görüşmesinin ardından, BAE’yi mevcut tehditler karşısında desteklemek için karar verildi.

Karara göre ABD, BAE'yi Husilerin olası saldırılarına karşı korumak için güdümlü füze destroyeri ve savaş uçaklarından oluşan askeri araçlar gönderecek.