Türk savunma sanayii körfez ülkeleri ile olan iş birliklerini güçlendiriyor. Geçtiğimiz aylarda tekrardan tesis edilen Birleşik Arap Emirlikleri ile iyi ilişkiler savunma sanayii alanında da meyvelerini vermeye başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BAE ziyaretinde hazır bulunan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve BAE’li mevkidaşı karşılıklı iyi niyet mektubu imzaladı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada,

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdogan’ın BAE ziyaretinde kendilerine eşlik ettik.

Bu ziyarette iki ülke arasında Savunma Sanayii İşbirliği Niyet Mektubu imzaladık. Hayırlı olsun.” ifadelerine yer verildi.

İki ülkenin savunma sanayii alanında yaptığı iş birliği anlaşması ve imzaladıkları iyi niyet mektubu sektör çevrelerinde olumlu karşılandı.

Birleşik Arap Emirlikleri ile tesis edilen iyi niyet mutabakatının ardından savunma sanayii alanında başka önemli gelişmeler de yaşandı.

BMC’den BAE’ye zırhlı araç ihracatı

CATS 10'dan fazla ülkeye ihraç edildi CATS 10'dan fazla ülkeye ihraç edildi

SavunmaTR ekibinin edindiği bilgiye göre Birleşik Arap Emirlikleri'nin daha önce BMC'den sipariş ettiği 220 adet zırhlı araç sayısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan'ın bugünkü ziyareti sonrasında 400 adete çıktı.

BAE, Türk BMC firmasından 180 adet daha zırhlı araç satın aldı.

Haluk Bayraktar da toplantıda hazır bulundu

Havacılık alanında uzun yıllara dayanan Türkiye-BAE iş birliği ile ilgili bir diğer önemli gelişme de Baykar CEO’su Haluk Bayraktar’ın toplantıda hazır bulunması oldu.

Özellikle Bayraktar TB2’nin tüm dünyada tanınan bir insansız hava aracı olması ve 16 ülkeye ihraç edilmesi Birleşik Arap Emirlikleri’nin de ilgisini çekti.

Türk İHA’larının farklı iklimlerde ve coğrafyalarda yakaladığı başarıları yakından takip eden BAE’nin, Baykar üretimi Bayraktar TB2 SİHA’lar ve AKINCI TİHA için bir talepte bulunabileceği tahmin ediliyor.

BAE Hava Kuvvetleri’ndeki savaş pilotlarının Türkiye’de eğitim almış olması ve Türk havacılığı ekolünü benimsemiş olması da savunma ve havacılık alanında iki ülkenin ilişkilerinin boyut atlayacağı fikrini destekliyor.