ABD istihbarat ajanslarında yetkili olan bir kişi ve iki eski yetkili tarafından belirtildiğine göre, 2020 yılının yaz aylarında ABD istihbarat ajanslarının eline çok sayıda rapor geçti. İstihbarat ajanslarının elde ettiği raporların konusu, ABD’nin yakın müttefiki olan bir Orta Doğu ülkesinin imzaladığı bir anlaşma ile ilgiliydi. Orta Doğu ülkesinin anlaşma imzaladığı kişilerin ise Libya’da operasyon yürütmekte olan bir Rus paralı asker grubu olduğu belirtildi.

The Intercept tarafından yapılan habere göre ABD istihbarat ajansları, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Rus Wagner grubunun Libya’daki operasyonları için finansal yardımda bulunup bulunmadığı konusunda araştırmalar yürütüyor.  

Ancak istihbarat ajanslarındaki yetkili kişi ve iki eski yetkili tarafından söylenene göre ABD, BAE’ye yapılacak silah satışlarının yavaşlatılması için bir adım atmadı. İçerisinde F-35 savaş jetleri ve MQ-9 droneları gibi yüksek askeri teknolojileri de barındıran, 23 milyar değerindeki bir silah anlaşmasının imzalanması için Trump yönetimi şu anda ABD senatosundan onay bekliyor. 

Yetkili bir kişinin The Intercept’e verdiği bilgilere göre, 2020 yılının yaz aylarında BAE ve Wagner grubu arasında mutabakat anlaşmasına benzer bir anlaşma imzalandı. Anlaşmanın doğrudan finansal destek içerdiğine dair görüşler bulunmakta. Eski bir istihbarat yetkilisinin The Intercept’e vermiş olduğu bilgiler de Wagner grup ve BAE arasındaki anlaşmanın, finansal destek içerdiği yönündeki düşüncelere destek oluyor. 

Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde

Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ordusunun Orta Doğu’daki en yakın müttefiki olmakla birlikte, Amerikan silahlarının en büyük müşterilerinden biri. Ancak Mısır’daki rejimi desteklemesi, Rusya ve Çin ile arasındaki bağları artırması gibi kararları nedeniyle, bazı Amerikan yöneticiler tarafından sorunlu bir müttefik olarak görülmeye başladı.