Hakkında fazla bilgi bulunmayan o şirket bir anda dikkatleri üzerine çekti! 

BAE merkezli gizemli bir şirket ülkenin askeri satın alma kurumundan belirtilmemiş bir hava savunma sistemi için yaklaşık 3,3 milyar AED (900 milyon $) değerinde bir sipariş aldı.

BAE`nin önde gelen yatırım şirketi Tawazun’un idari konseyi 14 Kasım’da Dubai Airshow’da düzenlediği bir basın toplantısında söz konusu ihalenin ‘’Black Diamond’’ adında bir kuruluşa verildiğini duyurdu.

Black Diamond, Dubai Airshow'da listelenmiş bir katılımcı olmadığı gibi şirket hakkında detaylı bilgi de bulunmuyor. Black Diamond ayrıca BAE'nin savunma holdingi Edge Group'a ait kuruluşlar arasında yer almıyor. Bir Tawazun sözcüsü, şirket veya BAE Savunma Bakanlığı tarafından sipariş edilen hava savunma sistemi hakkında ayrıntılı bilgi vermeyi reddetti. Tawazun yetkilisi Zayed Al Meraikhi, "Bir satın alma kurumu olarak bu teknik detayı tedarikçi ile son kullanıcı arasında bırakıyoruz" dedi.

Çin, Taliban hükümetini tanıdı mı? Çin, Taliban hükümetini tanıdı mı?

dubai-airshow-zayed

BAE, Lockheed Martin Terminali Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi ve Patriot PAC-3 bataryaları, Raytheon Hawk ve Thales Crotale sistemlerini içeren dünyanın en çeşitli hava savunma sistemlerinden birine sahip. BAE ayrıca Rus Pantsir-S1 fırlatıcılarını da satın aldı. Son olarak BAE, Güney Kore Cheongung II KM-SAM bataryaları ve önleyicileri için 2022 yılında 3,5 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı. Edge'in yan kuruluşu Halcon tarafından tasarlanan ve Skynight adı verilen yerli bir karşı roket, topçu ve havan füzesi de Rheinmetall Oerlikon Skynex hava savunma sistemi için geliştiriliyor.

iron dome

Dubai Airshow’a damga vuran ve hakkında neredeyse hiçbir bilgi olmayan Black Diamond hakkındaki ilk çıkarım BAE’nin daha önce satın alınan hava savunma sistemlerine yönelik devam siparişlerine ek olarak İsrail'in Demir Kubbe, Barak 8, David's Sling ve Arrow bataryaları ile ilgilendiği ve aracı şirketlerle alışveriş gerçekleştirdiği üzerine yoğunlaşıyor. Geçtiğimiz yıl da BAE'nin İsrail Hava Savunma Teknolojisini Satın Alacağını Söylenmişti.