BAE Systems'in bu kararı, BNA'nın iş stratejisinin ve BAE Systems Hava Sektörünün Türkiye pazarındaki uzun vadeli hedeflerinin ayrıntılı bir değerlendirmesinin ardından alındı.

Her iki taraf da Türk havacılık sektöründe ilgi duyulan alanlarda daha fazla fırsat potansiyelini araştırma konusunda hemfikir.

BAE Systems Türkiye Genel Müdürü Alistair Castle karara ilişkin şunları söyledi:

"BNA'daki hisselerimizin elden çıkarılma teklifi, Türkiye pazarında gelişmiş muharebe hava yetenekleri işini büyütme stratejimizle uyuşmaktadır. Nurol ile her zaman iyi bir çalışma ilişkisine sahip olduk ve gelecekte birlikte çalışma fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz."

BAE Systems names Alistair Castle Vice President and General Manager for  India

Nurol Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Gürol Çarmıklı da yapılan iş birliğine ilişkin, “BAE Systems ile iş birliklerine her zaman açığız ve geçmişteki iyi çalışma anlayışı içerisindeki iş birliklerimizin yeni ortak fırsatlara imkân sağlayacağına inanıyorum. Bu karar, her iki tarafın iş stratejileri doğrultusunda alınmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Gürol Çarmıklı

Nurol’un şirketin tüm hisselerinin sahibi olacağı satış işleminin bu ay sonuna doğru tamamlanması bekleniyor.

BAE Systems, uzun vadede Türkiye pazarını geliştirme stratejisinde kilit rol oynamaya devam etmekte olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi ile TF-X işbirliği projesinde kilit bir tedarikçi konumunda bulunuyor.

BAE Systems 

Güney Kore’den Polonya’ya denizaltı teklifi Güney Kore’den Polonya’ya denizaltı teklifi

Dünyanın en gelişmiş, teknoloji odaklı savunma, havacılık ve güvenlik çözümlerinin çoğunu tedarik eden BAE Systems; 40'tan fazla ülkede yaklaşık 89.600 kişilik kalifiye bir iş gücü istihdam ediyor. BAE Systems; müşteriler ve yerel ortaklarıyla birlikte çalışarak hayat kurtarmaya, sınırları ve insanları korumaya, ulusları güçlendirmeye ve kritik bilgileri ve altyapıyı güvende tutmaya yardımcı olan teknolojiler geliştirmekte.

NUROL Holding AŞ

1966 yılında inşaat ve taahhüt şirketi olarak kurulan NUROL Holding, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren iştirakleri ile birlikte yaptığı yatırımlar sayesinde büyüyen ve gelişen bir gruptur. Bugün inşaat, savunma sanayi, enerji, madencilik, turizm, finans, ticaret ve hizmet sektörlerini kapsayan 40'tan fazla şirket ve bağlı şirketi ile NUROL, dünyanın birçok ülkesinde global bir marka olarak biliniyor.