İlerleyen teknolojinin nimetleri, toplumsal normların dışına çıkan kişilerin planları için büyük bir fırsat anlamına geliyor. Yapay zeka ise bu alanlardan yalnızca biri.

BAE'de yaşanan 35 milyon dolarlık vurgun bu duruma büyük bir örnek niteliğinde. 2020'nin başlarında Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) Centennial Bank çalışanı bir müdür, daha önceden tanıdığı bir şirket müdürü tarafından arandı ve şirket müdürünün şirketin bir alım yapmak üzere olduğunu ve bankanın 35 milyon dolarlık bazı transferlere izin vermesini istediğini söyledi. 

Banka müdürü ardından prosedürleri koordine etmek için Martin Zelner adında bir avukat tutmuştu. Banka müdürü Zelner'den gelen e-postaları görebiliyor ve ne kadar miktarda paranın gerekli olduğunu teyit edebiliyordu.

Banka müdürü, olanlardan habersizce her şeyin meşru göründüğünü düşünerek transferleri yapmaya başladı.

Forbes dergisi tarafından ortaya çıkarılan bir mahkeme belgesine göre, BAE’li yetkililer, bankanın ABD merkezli hesaplarına giren çalıntı paranın izini sürmek için ABD polisinden yardım istedi. 

Dubai Başsavcılığı ise soyguncuların yapay zekayı sesin değiştirilmesi için kullanarak ayrıntılı bir plan yaptığını ve böylece aralarında banka müdürleri ve finans uzmanlarının bulunduğu 17 kişinin dünyadaki çeşitli hesaplara para göndermesi için aldatıldığını düşündüklerini açıkladı. Kurbanların isimlerine yer verilmeyen mahkeme belgesinde adı geçen ve konuya ilişkin yorum yapmayı reddeden ABD’li avukat Martin Zelner'ın soyguna yardım edip etmediği belirsizliğini korurken olayın kurbanı olabileceği de yapılan değerlendirmeler arasında.

Arama-kurtarma çalışmalarında "çubuk kamera" yardımı Arama-kurtarma çalışmalarında "çubuk kamera" yardımı

BAE'de büyük miktarda olmasıyla dikkat çeken yapay zeka temelli soygunun bir örneğine daha önce de İngiltere'de rastlandı. 2019 yılında İngiltere'de bir enerji firmasının CEO’sun sesi taklit edilmiş ve banka hesaplarından 240 bin dolar çalınmıştı. Fakat BAE'deki soygun, İngiltere'dekinden çok daha kapsamlı ve dikkatli bir şekilde yürütülmesiyle öne çıktı.

Yaşanan bu son dolandırıcılık yapay zeka teknolojisinin yıkıcı tarafını bir kez daha ortaya koydu. Uzmanlar ise yapa zekanın siber suçlarda sahte derin görüntüler ve sesler ortay koymak için kullanıldığı konusunda uyarını sürdürüyor. Yapay zeka kullanılarak yapılan dolandırıcılıklarda artış yaşandığı ve ileriki dönemlerde de çok daha fazlasının yaşanabileceği düşünülürken bu konuda önlemlerin artırılması gerektiği uyarısında bulunuluyor.