Siber saldırı ülkelerin kritik kurumlarını tehdit etmeye devam ediyor.

Oil and Gas Middle East sitesinin haberine göre Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) Proofpoint Inc tarafından yapılan ankete göre kurumların yüzde 72'si siber saldırıya karşı hazırlıksız durumda. Kurumlar siber saldırıya hazırlıksız olma sebebini ise yetişmiş insan eksikliği ve insan kaynaklı hatalar olarak değerlendiriyor.

Proofpoint Inc tarafından yapılan anket 2021'in ilk çeyreğinde ve 14 farklı ülkede gerçekleşti. ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İsveç, Hollanda, BAE, Suudi Arabistan, Avustralya, Japonya ve Singapur'daki ülkelerin kritik kurumları ile yapılan anket sonucunda ''siber güvenlik'' raporu oluşturuldu.

Anket 3 temel alandaki siber durumu araştırıyor. Buna göre kurumların günlük olarak karşılaştığı siber tehditler, siber tehditlerle mücadele edecek çalışanların yetkinlik düzeyi ve siber tehditlerlere karşı hazırlık seviyeleri. 

Anketin sahibi Proofpoint şirketinde Lucia Milica siber güvenliğin iş ortamı ile dengeli bir şekilde ilerlemesi gerektiğini belirterek, ''Birçok kurum değişen dünyanın değişen siber güvenlik ortamına hazırlıklı olmak için uğraşıyor. Siber tehdit giderek daha esnek bir hal alırken, kurumlar müşterilerine güven duygusunu sağlamakta zorlanıyor.'' ifadelerini kullandı.

Proofpoint'in kurumlar anketine göre ise BAE'de siber tehditle ilgili beklentiler şu tehditleri içeriyor: BAE'de ankete katılan kurumların yüzde 68'i önümüzdeki 12 ay içinde bir siber saldırıya uğrayabilir. Kurumların siber saldırı türlerinin yüzde 29'unu kimlik avı, yüzde 25'unu da tehlikeli e posta iletileri oluşturuyor.

Siber tehditlerle mücadelede kararlılık mesajı Siber tehditlerle mücadelede kararlılık mesajı

Yine anketin sonuçlarına göre 2023'de kadar küresel ölçekte, şirketlerin siber saldırı ile mücadeleye ayırdıkları bütçeyi yüzde 11 oranında arttırmayı hedefliyor.