EDGE, Dubai AirShow duyurularına hız kesmeden devam ediyor!

Geçtiğimiz günlerde Dubai AirShow’da yaptığı anlaşmalarla gündemimize getirdiğimiz EDGE firması bu kez de BAE Savunma Bakanlığı’ndan 100 adet REACH-S siparişi aldığını duyurdu. Hâlihazırda İHA filosunda Çin’in Wing Loong II İHA’sı, ABD’nin MQ-1 Predator İHA’sı ve Türkiye’nin Bayraktar TB2 İHA’sı bulunan BAE, bu kez kendi üretimi REACH-S İHA’yı envanterine katacak.

Şirket yetkilileri İHA’nın şu ana kadar 2 uçuş testi gerçekleştirdiğini ve şirketin Desert Sting mühimmatını kullanarak bomba bırakma testleri yaptıklarını belirtti. İHA’nın ilk tasarım aşamasından bu duruma yalnızca 36 ayda geldiği bildirildi.

Saeed Al Mansoori ,EDGE Gelişmiş Konseptler Birimi Başkan Yardımcısı , “REACH-S yaptığımız ilk MALE sınıfı İHA, EDGE için bir dönüm noktası. Gelişmiş Konseptler Birimimiz sayesinde 2 başarılı uçuş testi ve mühimmat bırakma testlerini gerçekleştirdik. Şimdi de uzun süreli uçuş testlerimiz için hazırlanıyoruz” dedi.

reach-s2

EDGE alt kuruluşu ADASI CEO’su Juma Al Kaabi “Bu sipariş, havacılık sektörü ve otonom sistemlerdeki devam eden yatırımlarımızda artan tecrübemizi gösteriyor. Ayrıca Gelişmiş Konseptler Birimi ile olan ortaklığımız ve iki şirket arası sinerjinin iyi olmasının son kullanıcıya nasıl yansıdığına bir örnek.” dedi.

Henüz geliştirme evresinde olan REACH-S İHA, çift boom, ters V kuyruk gibi konfigürasyonlarından dolayı Bayraktar TB2’ye olan benzerliği ile dikkat çekiyor. İlk kez 2021’deki Dubai AirShow’da sergilenen REACH-S, Şubat 2023’te ilk uçuşunu gerçekleştirmişti. İHA’nın silahlı konfigürasyonda Roketsan MAM-L benzeri BAE üretimi Desert Sting mühimmatını kullanması planlanıyor.

BAE, İHA almak için yönünü Türkiye'ye çevirdi BAE, İHA almak için yönünü Türkiye'ye çevirdi

ABD, Ukrayna’ya AIM-7 ve AIM-9 füzeleri gönderiyor ABD, Ukrayna’ya AIM-7 ve AIM-9 füzeleri gönderiyor

REACH-S S/İHA Teknik Özellikleri

  • İletişim Mesafesi: 200 km
  • Seyir Hızı: 145 km/s
  • Azami Hız: 200 km/s
  • Operasyon İrtifası: 19000 ft
  • Uçuş Süresi: 24 saat
  • Kanat Açıklığı: 12 metre
  • Azami Kalkış Ağırlığı: 640 kg
  • Faydalı Yük Kapasitesi: 120 kg