Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı

Birleşik Arap Emirlikleri hava kuvvetlerinin kabiliyetlerini geliştirme yönünde adımlar atıyor! 

BAE, Endonezya’nın KF-21 Blok 1 projesindeki payını satın almayı teklif ediyor. Söz konusu proje BAE’nin MC-X projesinden sonra katıldığı ikinci proje olmasıyla öne çıkıyor.

Güney Kore, gelişmiş savaş uçağı geliştirme projesi hususunda çeşitli merhaleleri geride bırakmaya devam ediyor. KFX aşamasını geride bırakmanın yanında testleri başarıyla tamamlayan KF-21 seri üretim için 2024 yılının başını bekliyor.

Edinilen bilgilere göre Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri Güney Kore Ulusal Güvenlik Ofisi ile doğrudan iletişime geçerek KF-21 muharip jet geliştirme projesinde yer almak istediklerini belirttiler. 2023 yılının başlarında Güney Kore Başkanı Yoon Suk Yeol’un Birleşik Arap Emirlikleri’ne gerçekleştirdiği bir ziyarette askeri konuları da içeren büyük ölçekli ekonomik işbirliği meselesinin bir neticesi olarak gözüküyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya’nın projedeki ödenmemiş 1 trilyon won (yaklaşık 750 milyon dolar) payını ödemeyi teklif ederek projenin bir parçası olmayı amaçlıyor. Eğer bu teklif gerçeklik kazanırsa Güney Kore, Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında kurulacak üçlü işbirliği çerçevesinde muharip jet geliştirme projesinin hız kazanması muhtemel gözüküyor. Ancak madalyonun öbür yüzünde KF-21 projesinde uygulanan teknoloji veya parçaların ABD gibi üçüncü ülkelerden ihracat onayı gerektirmesi BAE’nin projedeki konumunu şekillendirecek etkenler arasında yer alıyor.